• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet | foto: SUPRAPHON

Premium

Rozhovor

Do Ameriky jezdíme už dvacet let a atmosféra je spíš horší. Ve společnosti je cítit napětí, říkají hudebníci

Covid 19
  •   15:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč
Během covidu panovaly obavy, co pandemie bude do budoucna znamenat pro koncertní scénu. Obzvlášť se spekulovalo o osudu klasické hudby. Jak se však zatím zdá, tyto obavy byly liché. Publikum si nejenže neodvyklo chodit na koncerty, ale vypadá to, že ke klasice dorůstá další generace posluchačů. Alespoň takové jsou postřehy Veroniky a Petra Jarůškových.

S členy Pavel Haas Quartetu Veronikou Jarůškovou a Petrem Jarůškem o novém CD s kvintety Johannese Brahmse, nepřetržitém plánování a „normách“ pro posluchače.

Lidovky.cz: Podle toho, jak o novém CD mluvíte, to vypadá, jako by nebylo nic snazšího než nahrát Brahmsův klavírní a smyčcový kvintet. Přitom konkurenčních nahrávek existují určitě stovky?
PJ: Zrovna těchto dvou skladeb určitě. My jsme si tuhle dvojičku vybrali, protože se nám líbila, ale zvlášť klavírní kvintet nahráli snad všichni. Brahmsovy skladby máme moc rádi a to byl hlavní důvod. Je za tím hodně práce, přemýšlení a koncertů, a tak jsme si řekli, že to dozrálo a že bychom to opět mohli zvěčnit na CD. Už to mělo být před rokem a půl, ale covidové zpoždění bylo ku prospěchu věci. Dozrálo to ještě víc.

VJ: Repertoár jsme vybrali bez jakékoli kalkulace, naše CD jsou spíš obrazem toho, co se nám v životě děje. Nezamýšlíme se nad tím, co si kdo o tom bude myslet. I z fotografií kvarteta vidíte, že jsou v souboru patrné změny. Je to život, ani jeden den není stejný.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: Martin Zvěřina