Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

10 rad, jak zvládnout Scio testy. Na nejžádanější vysoké školy se dostane jen třetina přihlášených


Bez přípravy to nepůjde. Obstát mezi více než 200 tisíci uchazeči o studium na vysoké školy chce trénink. Na nejžádanější obory se dostane méně než třetina zájemců. | foto: Shutterstock

Premium
Pravděpodobnost přijetí na vysokou školu byla v Česku v posledních letech celkem vysoká. Loni se ovšem poprvé o něco málo snížila – předloni se úspěšnost uchazečů o studium na veřejných i soukromých VŠ pohybovala okolo 84 procent, v roce 2021 už jen okolo 82 procent. Důvody jsou především demografické: začíná mírně přibývat maturantů (tedy těch, kteří se na vysokou hlásí nejčastěji).

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Počet přihlášených se zvyšuje (v roce 2020 vysoké školy evidovaly přes 211 tisíc přihlášek, loni už více než 228 tisíc), nabídka vzdělávacích míst ale zůstává prakticky stejná.

Na nejžádanější obory se dostane méně než třetina uchazečů. Jako už tradičně je největší předpokládaný zájem o lékařské či právnické fakulty, některé obory filozofických fakult veřejných vysokých škol, problém ale bývá i s přijetím na umělecké vysoké školy, jako jsou UMPRUM či AVU. K těm nejvyhledávanějším patří Univerzita Karlova, brněnská Masarykova univerzita nebo Univerzita Palackého v Olomouci. Studenti, kteří plánují příští rok usednout v jejich posluchárnách, by proto rozhodně neměli podcenit přípravu na přijímací zkoušky.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat