Loni jich byla ke stejnému datu necelá stovka. V nabídce se tak neobjevují jen soukromé a technické školy, jako tomu bylo v minulých letech, ale třeba i tradičně velmi žádané filologické obory veřejných univerzit.
Maturitám vysoké školy nevěří. Univerzity upřednostňují vlastní přijímačky |
„Volná místa jsou například na prestižní angličtině v kombinaci s dalšími cizími jazyky nebo na studijní kombinaci dějiny umění – estetika. Uchazeči mohou podávat přihlášky do konce srpna, celkem máme volných asi sto bakalářských míst,“ potvrzuje vedoucí studijního oddělení Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Monika Hosnedlová. Loni podle ní fakulta k dodatečnému přijímacímu řízení přistoupit nemusela. Zájemců o studium bylo více. „Neznamená to ale, že bychom vzali každého, kdo se přihlásí. Část uchazečů jsme museli v červnu odmítnout. Nesplnili kritéria přijímacího řízení,“ upřesňuje Hosnedlová.
Další veřejnou vysokou školou, která stále ještě bojuje o větší množství budoucích prváků, je pražské ČVUT. „Mimopražským studentům vybraných oborů dokonce nabízíme podporu v podobě ubytování zdarma,“ uvedl tiskový mluvčí Elektrotechnické fakulty ČVUT Jan Sláma. Na většině fakult ČVUT skončí přijímací řízení až těsně před začátkem semestru – v polovině září.
Kam lze letos ještě podat přihlášku? Přehled škol a oborů ZDE.