Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Přijímací zkoušky se změní. Kolik přihlášek na SŠ bude možné podat a jak?


Počet uchazečů o studium na střední roste. Už letos se hlásil nejpočetnější ročník za posledních 29 let a ani příští rok to nebude lepší. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Premium Doporučujeme
Na letošní jaro nevzpomíná Markéta z Prahy právě v dobrém. Její syn se už od září připravoval na jednotné přijímací zkoušky, chodil na kurzy, o víkendech obráželi tzv. přijímačky nanečisto. „Už od podzimu jsme všude v médiích četli, že míst je málo a dětí hodně. Nechtěli jsme riskovat, syn se tedy nehlásil na gymnázium. Zvolili jsme střední odbornou školu na periferii a říkali si, že se svými slušnými výsledky testů se musí v pohodě dostat,“ vypráví Markéta.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Jenže podobně přemýšleli i další rodiče, takže z poměrně běžných škol se náhle stalo „horké zboží“ s obrovským převisem přihlášek. Markétin syn zůstal hluboko pod čarou.

Pro rodinu tak začalo dvouměsíční martyrium. „Několik týdnů jsme viseli na internetu a telefonu. Napřed jsme sledovali, kde se budou konat druhá kola přijímaček. A potom nastalo další peklo s přihláškami,“ vzpomíná Markéta. „Co škola, to jiné požadavky. Někde chtěli seznam mimoškolních aktivit, jinde motivační portfolio v cizím jazyce.“ S přihláškami a přílohami v ruce potom trávila Markéta hodiny ve frontách s dalšími stovkami rodičů, kteří netušili, kde jejich dítě skončí.

Příběh Markéty a jejího syna měl nakonec dobrý konec. Před pár dny mladý muž nastoupil na soukromé gymnázium, které vedle osmiletého studijního programu s povolením magistrátu operativně rozjelo i paralelní čtyřletý program. „Ano, bude nás to stát nějaké peníze, ale pochopitelně jsme si ohromně oddechli. Jen bych byla ráda, kdybychom se jako společnost poučili. Opravdu na to nevzpomínám ráda,“ dodává matka studenta.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!