Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Co dělá dětem problémy a co naopak ne? Učitelka češtiny pro cizince přibližuje, jak se Ukrajinci učí česky


Plus pro ukrajinské děti? Slované se česky učí velmi rychle, v tom mají oproti Neslovanům výhodu, říká Tereza Švandová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium Rozhovor
Do Centra pro cizince JMK nastoupila Tereza Švandová ještě při studiích na brněnské Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity. Zhruba před dvěma lety pak tamtéž dostala nabídku pracovat jako poradkyně pro školy společnosti META, která podporuje cizince v rovném přístupu ke vzdělávání a pracovní integraci.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Ke komunikaci se zaměstnavateli a obcemi jí tak přibylo ještě poradenství pro školy a pedagogy, spolupráce s poradnami i odbory školství a mimo jiné také péče o jazykové vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. V době prvních nepokojů na Ukrajině už proto měla s výukou dětí cizinců několikaletou zkušenost.

Lidovky.cz: Jaké pracovní povinnosti vám jako učitelce češtiny působící v organizaci, která se věnuje integraci cizinců, přinesly uplynulé dny?
Když začali přijíždět první uprchlíci, seděli jsme všichni v Centru na telefonech. Ihned jsme zmobilizovali náš tým a spustili sekci UKR INFO, kterou i nadále plníme dalším obsahem. Na hranici sil si sáhly všechny naše ukrajinsky mluvící kolegyně, kterým chci tímto poděkovat. A pak už bylo potřeba začít řešit i jiné otázky, školství nevyjímaje. Kromě mnoha schůzek se zastupiteli, odbory, organizacemi i kolegy se mi díky známostem ze studií a pozici Meta pracovnice podařilo zajistit například pomoc při otevření první školy pro ukrajinské uprchlíky v Česku, kde ve volných chvílích vypomáhám s výukou českého jazyka i s koordinací dalších aktivit. Poslední týdny mi přinesly zejména absenci jakéhokoliv volného času.

Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!
Znáte metodu sous-vide? Vyzkoušejte Kuřecí prsa k natrhání, vaše rodina si je zamiluje!

Metoda sous-vide zajišťuje masu díky přesnému nastavení teploty a doby při vaření šťavnatost. Kuřecí prsa zůstanou měkká a plná chuti. Zapojte se...