Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Konec klasického vysvědčení pro nejmladší školáky už za rok? Známkování dusí v dětech motivaci, shodují se experti


Hurá, prázdniny! Letos si ještě prvňáci, druháci a třeťáci mohou odnést domů vysvědčení se známkami, od roku 2026 by měli být hodnoceni jen slovně. | foto: Radek Miča, MAFRA

Premium
O tom, jakou výpovědní hodnotu má známkování ve školách, se vede debata už léta. Mezi odborníky převládá názor, že známky nejsou dostatečně objektivní, nedokážou poskytnout potřebnou zpětnou vazbu a na učení dětí mohou působit dokonce demotivačně. V souvislosti se snahou o snížení odkladů školní docházky se ministerstvo školství proto rozhodlo, že známky v 1. až 3. třídě základních škol zruší a nahradí je jiným typem hodnocení. To vše by se mělo spustit od školního roku 2025/26.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jak provést plošnou změnu ve školách tak, aby měla pozitivní vliv na kvalitu vzdělávání? To jistě nebude jednoduchý úkol a bude třeba investovat mnoho energie do vysvětlování chystané reformy jak samotným učitelům, tak rodičům, kteří jsou leckdy poměrně konzervativní a od školy očekávají to, co sami znají ze svých dětských let.

Jeden nezdařilý pokus o zrušení známkování na prvním stupni tu v minulosti již totiž byl, a nedopadl dobře. Upozornila na to v nedávném rozhovoru pro EDUin profesorka Vladimíra Spilková, která připomněla, že v roce 1988 se ministerstvo školství rozhodlo plošně od určitého data zrušit známkování v prvních třídách, aniž by tento krok jakkoli vysvětlilo.

Školy ani rodiče však tuto změnu nepřijali a učitelé se podle jejích slov s rodiči hned domluvili a našli si náhradní systém. Místo jedniček dávali sluníčka. Bude tedy třeba věnovat energii tomu, jak tuto změnu provést, abychom nedopadli stejně. Pokud se totiž proměna hodnocení udělá dobře, může mít na naše školství velmi pozitivní vliv.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se