Co dodat k příběhu legendárního investora? Vzpomněl jsem si na dvě anekdoty svých přátel, kteří se s Buffettem setkali. Jde bezpochyby o pouhé historky, leč obě můžeme číst jako metafory. Metafory Buffettovy životní filozofie i jeho „sporu“ s ekonomickou teorií.
První z příběhů je od profesora financí, který žil a pracoval v Nebrasce a byl Buffettovým blízkým sousedem. Jednoho dne se tento profesor s Buffettem setkal během nákupu v místním supermarketu. Buffett tlačil vozík plný plechovek nealkoholického nápoje Dr. Pepper.
„Vy vypijete všechny ty Dr. Peppery, Warrene?“
„Ne, ale co mi zbývalo? Byly ve slevě.“
Tato historka svědčí nejen o Buffettově skromném životním stylu – v té době byl nejbohatším člověkem na světě, přesto se vydal sám do supermarketu nakupovat ve slevách. Příběh však slouží také jako určitá parafráze na Buffettův přístup k investování, který během své dlouhé kariéry využil.
Buffett podpořil zvýšení dědické daně a zasazoval se o omezení předávání bohatství, které vzniká v důsledku toho, co nazývá ovariální loterií čili náhodou při narození.
Warren Buffett byl zastáncem takzvaného hodnotového investování, tedy strategie nákupu akcií společností, které se dle jeho soudu prodávají pod svou skutečnou hodnotou (tedy „ve slevě“). A tedy na kterých lze dlouhodobě vydělat.
V žádném případě nelze říci, že by Buffett vždy vybíral pouze vítěze, ale celkově se díky tomuto přístupu stal jedním z nejznámějších investičních manažerů všech dob. Buffett bedlivě studoval společnosti a posuzoval jejich skutečnou hodnotu na základě jejich výnosového potenciálu. Vybíral si investiční cíle, které byly trhem podhodnocené, a obvykle se jich držel dlouhodobě. Mě osobně by zajímalo, jak dlouho držel a jestli vydělal na těch plechovkách Dr. Pepper.
Člověk versus teorie
Buffettův úspěch je přitom v určitém rozporu s klíčovým principem finanční teorie – takzvanou hypotézou efektivních trhů.