Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Nasaď si trvalou masku čiré hrůzy. Kniha Zapomnění dokumentuje banalitu zla západního přepychu


Svět není místo k žití, psal americký autor David Foster Wallace. Sám spáchal sebevraždu poblíž Los Angeles. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Americký prozaik David Foster Wallace nám souborem próz Zapomnění připomněl, jak (si) žijeme, a vystavil nám vysvědčení, s nímž bychom do dalšího ročníku nepostoupili. Nepolepšitelně se topíme v hmotném přebytku, a přitom jsme nešťastní a osamělí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Jste připraveni na konečné řešení lidské otázky? Americký prozaik David Foster Wallace totiž v souboru osmi próz Zapomnění (2004) zdokladoval banalitu zla západního přepychu jako nikdo jiný. Předpovědi, že se ubavíme k smrti, by se daly posunout k tvrzení, že se daleko spíš k smrti korektně udebatujeme či umarketingujeme? Nebo budeme celý den trávit přemítáním o tom, kterou volnočasovou aktivitu si zvolit?

Kde myslíte, že vás konec světa zastihne? Ve fitcentru? Během plastické operace? Na nadačním večírku? Nebo spíš na terapii u vašeho cvokaře? Jak říká vypravěč povídky Neon, starý známý: „Později jsem docházel na psychoanalýzu, psychoanalýzu tehdy zkusil skoro každý, kdo mezi pětadvacátým a třicátým rokem nějak přišel k penězům, měl rodinu nebo něco jiného, o čem si myslel, že to chce, a stejně nebyl doopravdy šťastný. Spousta známých to tehdy zkusila. 

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...