Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Ach, to Brno. Proč je moravská metropole centrem evropské moderní architektury par excellence?

Ikona. Jednou z ikonických staveb moderního meziválečného Brna je krematorium od významného brněnského architekta Ernsta Wiesnera, postavené v letech 1925–1930. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium
Rivalita mezi Prahou a Brnem je dodnes velmi silná, byť se hrany tohoto soupeření dvou postupně otupují. Avšak co se týče architektury, Brno se může směle rovnat nejen s Prahou, ale i dalšími evropskými městy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Do Brna jezdím vždy rád. Tohle město totiž pro mě vždy má velmi příjemnou atmosféru, je to taková malá Vídeň, ale poněkud přívětivější, nepůsobí tak pompézně. Přitom tu najdeme kromě starších památek i řadu staveb těch nejslavnějších architektů vídeňské Ringstrasse, jako byli kupříkladu Ludwig Förster, Theophil Hansen, August Siccard, Heinrich Ferstel nebo dvojice Ferdinand Fellner – Hermann Helmer.

Tyto představitele historismu druhé poloviny devatenáctého století o něco později nahradili čeští a němečtí architekti, kteří reprezentovali secesi a modernu. Patřili k nim Bohumír Čermák, Jan Mráček, Vladimír Fischer, Josef Gočár, Leopold Bauer nebo Hubert Gessner; opomenout nesmíme ani Slováka Dušana Jurkoviče. Zlatým písmem se však do dějin nejen naší, ale i evropské architektury zapsali představitelé meziválečného brněnského funkcionalismu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se