Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Rozmluví umělá inteligence zvířata? Jen pozor, aby z delfínů neudělala nosiče torpéd, varuje bioložka


Debbie, mládě delfína. | foto: Reuters

Premium Doporučujeme
Vědci usilovně pracují na zvířecí verzi Google Translate. Díky vymoženostem umělé inteligence by už brzy mohli vést dialog se zvířaty. K čemu tuhle možnost využijeme? A budou s námi vůbec chtít zvířata rozmlouvat, když ve volné přírodě mají vlastní komunikace dost?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

V 70. letech minulého století se americký psycholog Herbert Terrace pokusil naučit šimpanze znakovou řeč. Sameček Nim zvládl sto pětadvacet znaků pro vybraná slova a využíval je k domluvě se svými ošetřovateli. Terrace tak vyvrátil představu, že řeč je výsadou Homo sapiens. Nakonec, zvířata mezi sebou komunikují zcela běžně, a to mnoha různými způsoby.

Hlavonožci si posílají optické signály změnou zbarvení těla, madagaskarští lemuři mají široce rozvinutý „slovník“ pachů, některé ryby si sdělují zprávy generováním elektrického pole. No a ptáci a savci si často předávají informace prostřednictvím zvuků. Mnohé z těchto zvířecích rozhovorů lidský sluch nezaznamená, ale díky technickým vymoženostem jsou vědci s to zachytit jak velmi hluboké zvuky, jimiž spolu rozprávějí na vzdálenost mnoha kilometrů sloni, tak ultrazvukové serenády, které zpívají samičkám myšáci.

Není jednoduché zjistit, co si zvířata sdělují, přesto jsme některé zvířecí řeči zvládli: už před sto lety například rozluštil německý zoolog Karl von Frisch komunikaci včel, které si v úlu tancem sdělují informace o směru a vzdálenosti zdrojů potravy.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat