16. října 2007 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oscar za Občana Kanea jde znovu do aukce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Preztižní oscarové sošky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Preztižní oscarové sošky. | foto: JEFF HAYNES AFP

NEW YORK Boj se zřejmě strhne v polovině prosince mezi sběrateli filmových memorábilií. Do dražby jde totiž soška Oscara, kterou získal režisér Orson Welles za film Občan Kane.

Film z roku 1941 je považovaný za nejlepší Wellesův film a tradičně se umisťuje na předních místech hlasování o nejlepší film všech dob. Aukční síň Sotheby's odhaduje, že jediný Oscar, který Welles za film získal, vynese kolem milionu dolarů.

Občan Kane byl Wellesovým prvním celovečerním filmem. Spolu s Hermanem J. Mankiewiczem k němu napsal scénář, režíroval jej a hrál v něm hlavní roli. V pouhých 25 letech se mu podařilo herecky se vypořádat s velkým věkovým rozpětím miliardáře Charlese Fostera Kanea, kterého hrál od boháčových 20 let až do smrti.


Vzácnost sošky umocňuje také skutečnost, že americká Akademie filmových umění a věd od roku 1950 zavazuje laureáty a jejich dědice, aby v případě ztráty zájmu o cenu nabídli Oscara zpět akademii výměnou za symbolický jeden dolar. Vyvrcholila tak dlouhodobá snaha akademie držet Oscary mimo trh. Zvýšil se však zájem fanoušků o dříve udělené Oscary, jako je tomu u Wellese.

Po Wellesově smrti v roce 1985 soška nebyla k nalezení a chvíli se věřilo, že se nadobro ztratila. V roce 1994 se však objevila na aukci, do které ji přihlásil jistý losangeleský kameraman, kterému dal Welles Oscara jako platbu za natáčení.

Vzácnou cenu poté získala režisérova dcera Beatrice. Ta ji v roce 2003 prodala americké nadaci Dax, která se nyní rozhodla Wellesova Oscara také prodat.

čtk, Lidovky
Najdete na Lidovky.cz