Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Matka všech bomb‘ stála miliony. USA uvažovaly o nasazení proti Saddámovi

Svět

  16:34aktualizováno  15. dubna 18:44
PRAHA - Spojené státy považují čtvrteční shození americké nejsilnější nejaderné bomby na pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v Afghánistánu za správné a čistě taktické rozhodnutí. Afghánské ministerstvo obrany dopoledne uvedlo, že při úderu zahynulo 36 radikálů. Co je ale „matka všech bomb“ zač? Kdo ji vyvinul? A co se stane po výbuchu?

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb. foto: Eglin Air Force Base

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast, nebo zkráceně MOAB bomba. V armádních kruzích je známá jako „matka všech bomb“ kvůli své velikosti a síle. Byla navržena v Air Force Research Laboratory (výzkumné laboratoři amerického letectva) a vyrobili ji v McAlesterově armádním muničním závodu v Oklahomě.

Bombu GBU-43/B vyrobili v roce 2003 během devíti týdnů a uvažovalo se o jejím použití v Iráku v boji proti Saddámu Husajnovi. Z té doby pochází také přezdívka Matka všech bomb s odkazem na první válku v Perském zálivu, kterou Husajn překřtil na „matku všech bitev“. Jedna bomba byla dokonce do Iráku odvezena a Američané ji využili spíše k psychologickému zastrašení nepřítele. Do čtvrtečního shození nebyla nikdy použita, byla pouze dvakrát testována a to na letecké základně Eglin na Floridě.

Celkově bylo podle serveru Bussiness Insider vyrobeno 20 bomb a americká armáda za ně zaplatila 314 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 7,9 miliardy korun). Jedna vyšla Spojené státy podle původních informací serveru na 16 milionů dolarů (400 milionů korun), později, na základě nových informací od zástupce amerických leteckých sil, částku opravilo 170 tisíc dolarů (v přepočtu přes 4 miliony korun).

Bomba byla navržena tak, aby ji na místo dopravilo vojenské nákladní letadlo C-130 Hercules. Při schazování je MOAB bomba vytažena z nákladového prostoru na speciální paletě, ke které je přidělaný padák. Po shození se od palety oddělí a rozevřou se jí ocasní směrové stabilizátory. Naváděna je pomocí GPS signálu.

Samotná „matka všech bomb“ je dlouhá přes devět metrů a má průměr přes jeden metr. Uvnitř témeř desetitunové bomby je osm a půl tuny výbušné látky H6, která je jednou z nejsilnějších výbušnin americké armády. Je složená z TNT, hliníkového prášku, speciální vojenské výbušniny RDX a nitrocelulózy (označované i jako střelná bavlna).

Dosah výbuchu je 1,6 kilometrů od epicentra. Bomba, která byla použita ve čtvrtek, vybuchla kvůli vyšší účinnosti 1,8 metru nad zemí a vytvořila kráter o šířce 91 metrů. Podle armádních drojů dokáže zničit až devět bloků.

Bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB).
Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla...

Bomba je podle experta na vojenství Lukáš Visingra výhodná pro nasazení při útocích na bunkry, právě díky systému rozbušek. „Dají se nastavit tak, aby puma explodovala až se zpožděním, tedy až díky své váze a rychlosti pronikne pod povrch země, protože takový výbuch vytvoří lokální zemětřesení,“ popsal Visingr pro iDNES.cz.

Silnější konvenční neatomovou bombu vlastní jen Ruská federace, která ji podle BBC pojmenovala „Otec všech bomb.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!