9. ledna 2011 13:15, aktualizováno  16:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osobnosti k smrti Dienstbiera: Byl velký demokrat a gentleman

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Jiří Dienstbier | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dienstbier | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA S Jiřím Dienstbierem ztrácí Česká republika jednu z nejvýznamnějších osobností spojených s pádem železné opony. Jeho přátelé a političtí kolegové na něj vzpomínají jako na férového a svobodomyslného člověka, který se nebál postavit za svůj názor.

Hans-Dietrich Genscher: Sblížil Němce a Čechy
Hans-Dietrich Genscher"S Jiřím Dienstbierem jsem ztratil velkého přítele. Nejen Česká republika, ale celá Evropa je jeho smrtí chudší," řekl pro deník Die Welt někdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který společně s Dienstbierem přestřihl drát na hranici mezi Československem a západním Německem. Někdejší československý disident podle Genschera zasvětil svůj život svobodě svého národa a byl přesvědčeným Evropanem. "Velmi se zasloužil o porozumění mezi Němci a Čechy," dodal třiaosmdesátiletý veterán německé politiky.

Guido Westerwelle: Evropa ztrácí velkého demokrata
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.S Jiřím Dienstbierem ztrácí Česko i Evropa velkého demokrata a přesvědčeného bojovníka za lidská práva. V kondolenci k sobotnímu úmrtí prvního polistopadového československého ministra zahraničí to napsal šéf německé diplomacie Guido Westerwelle. Zprávu o smrti třiasedmdesátiletého senátora, který podlehl delší nemoci, prý německý ministr přijal "s velkým zdrcením".

Podle Westerwelleho byl Dienstbier spolu s Václavem Havlem tváří nového demokratického Československa ve světě. "My Němci nikdy nezapomeneme, jak Jiří Dienstbier spolu s Hansem-Dietrichem Genscherem stříhal železnou oponu na německo-české hranici a jeho nezaměnitelný přínos k usmíření mezi oběma našimi národy," dodal ministr v kondolenčním dopise adresovanému jeho českému protějšku Karlu Schwarzenbergovi, jehož text zveřejnilo německé ministerstvo zahraničí.

Podívejte se


Václav Klaus: Patřil ke generaci gentlemanů 
Václav Klaus v rozhovoru pro Lidové novinyK úmrtí senátora se vyjádřil také prezident Václav Klaus. "Jiří Dienstbier byl jednou z klíčových postav Listopadu. Respektoval jsem ho přes rozdílnost mnoha názorů. Bez něj bude naše politická scéna rozhodně méně barevná. Patřil na ní ke generaci gentlemanů," reagoval Klaus.

Václav Havel: Ve vězení nás posiloval svou dobrou náladou
Václav HavelExprezidentovi Václavu Havlovi zemřel v Jiřím Dienstbierovi přítel, který mu pomáhal v dobách věznění za komunistického režimu. "S ním a s Václavem Bendou jsem byl svého času ve vězení a i v nejtěžších chvílích nás posiloval svou stále dobrou náladou. Po několika nedávných setkáních jsem tušil, že je nemocný. Přesto mne velmi zaskočilo, že jsem zůstal z této trojice jediný," sdělil Havel. "Umřel mi dávný kamarád, se kterým jsem hodně prožil," uvedl Havel.

Petr Nečas: Vážím si jeho postojů za totality
Petr Nečas"Se zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Jiřího Dienstbiera. V této chvíli chci hlavně vyjádřit účast jeho rodině. Jiří Dienstbier byl významnou osobností české politiky, a to až do současného působení na půdě Senátu," vyjádřil se k úmrtí významného politika předseda vlády Petr Nečas (ODS). 

"Vážím si ho za jeho občanské postoje v době totality. Po roce 1989 patřil mezi klíčové osobnosti, které formovaly československé a později české zahraniční vztahy. Byl u toho, když padala železná opona a naše země se po období komunistického temna vracela zpět mezi vyspělé demokratické státy. Z těchto důvodů jsem vždy jeho úsilí považoval za velmi přínosné pro naši společnost," uvedl.

Čtěte také


Karel Schwarzenberg: Ministerstvo postavil na nových základech
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg."K jeho velkým zásluhám patří, že byl první demokratický ministr zahraničí svobodného Československa po Janu Masarykovi a byl první, kdo postavil ministerstvo na nových základech," řekl serveru Lidovky.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.  "Byl spolehlivý partner. Byl upřímný a férový, já jsem od něj nikdy nezažil nejmenší podraz," zdůraznil. 

Alexandr Vondra: Nebál se říct svůj názor
Ministr obrany Alexandr Vondra."I když jsme byli názorově odlišní, měli jsme se rádi. Na podzim, když už dobře věděl, že mu nezbývá mnoho času, se postavil proti kličkování ČSSD a podpořil naše vojáky v Afghánistánu. Následně je jel se mnou pozdravit. Po afghánských horách sice neběhal jako kamzík, ale jeho přítomnost jako prvního porevolučního šéfa diplomacie, který stříhal dráty na hranici k naší svobodě, byla velmi důležitá," zdůraznil pro server Lidovky.cz ministr obrany Alexandr Vondra.

Ján Čarnogurský: Umřel můj dobrý přítel
Ján Čarnogurský (vlevo)"Jeho úmrtí mě naplňuje smutkem. Umírá můj dobrý přítel," řekl někdejší slovenský disident Ján Čarnogurský, který po pádu komunismu zastával v československé vládě národního porozumění post vicepremiéra. "Když jsem jej uvedl do funkce ministra zahraničních věcí, on tehdy byl ještě v pracovním poměru jako topič. Ve vládě jsme spolupracovali celkem dobře," poznamenal Čarnogurský.

Milan Štěch: Byl to můj přítel i rádce
Milan Štěch"Vím, že byl velmi vážně nemocný. Mě osobně zaskočilo to, jak ta nemoc postoupila rychle. Je to veliká ztráta pro mě osobně, protože Jiří Dienstbier mi byl přítelem i mým rádcem. Byl to velmi zkušený člověk, který měl mnoho životních zkušeností a prošel si velmi složitými a těžkými dobami. Všechny své zkušenosti pak využil při své politické práci. Myslím, že to byl jeden z nejvýznamnějších politiků v oblasti diplomacie u nás po roce 1989. Je to ztráta pro nás pro všechny, pro Senát ale i pro celou společnost," řekl pro server Lidovky.cz předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). "Rodině vyjadřuji soustrast," vzkázal prostřednictvím médií. 

Petr Pithart: Měl odvahu postavit se mimo hlavní proud
Petr Pithart ve volebním štábu KDU-ČSL"Byl to svobodomyslný člověk, liberál každým coulem. Srdce i rozum měl nalevo, i když se to někdy příliš nenosilo," vzpomínal pro server Lidovky.cz místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). "Rád bych zdůraznil jeho odvahu postavit se mimo hlavní proud, to bylo zejména v době, kdy to vřelo na Balkáně. Jiří tenkrát viděl ty věci jinak než establishment NATO a Evropské unie. Nikdy se tím netajil, myslím, že mu to způsobilo nejednu nepříjemnost. Vždycky si dokázal stát za svým," připomněl Pithart. "Jsem rád, že jsme měli takový společný pakt při posuzování zákona o třetím odboji - toho paskvilu. Jsem rád, že jsme stáli vedle sebe s jedním názorem. To bylo vlastně naše společné i když nedomluvené vystoupení," doplnil.

Bohuslav Sobotka: Vážil jsem si jeho odvahy v boji proti totalitě
Bohuslav Sobotka"Zpráva o úmrtí Jiřího Dienstbiera mne velmi zaskočila. Jiřího Dienstbiera jsem si vždy vážil za jeho odvahu v boji proti totalitnímu režimu, nadhled a osobitý přístup k zásadním otázkám naší společnosti i za jeho celkový přínos české politické kultuře. Jeho úmrtí je velkou ztrátou pro senátorský klub i ČSSD, kterou podporoval," vyjádřil se pro server Lidovky.cz úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Miloš Zeman: Byl to odvážný člověk
Miloš Zeman"Byl to především vynikající ministr zahraničí a byl to i odvážný člověk v době komunistické totality," řekl bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. "Vzpomínám na něj především jako na vynikajícího disidenta a odvážného člověka a i když jsme občas měli po revoluci některé názorové spory, tak si myslím, že na mrtvé bychom měli vzpomínat jenom v tom nejlepším a ty spory odložit," uvedl.

Alena Gajdůšková: Místo něj není náhrady
Alena Gajdůšková, ČSSD"Skutečně mě to zasáhlo, je to pro nás obrovská ztráta jak z osobního pohledu, tak pro nás v Senátu z politického hlediska," řekla serveru Lidovky.cz senátorka Alena Gajdůšková.

"Mám na něj takovou čerstvou vzpomínku, protože jsme byli spolu na konci listopadu na jednání v Bruselu, strávili jsme tam spolu nějaký čas a to už bylo evidentní, že mu není zrovna dvakrát dobře. Do posledních chvil to byl člověk s obrovským rozhledem s obrovskými zkušenostmi. V této zemi ho nemá kdo nahradit," vzpomínala Gajdůšková.

Petr Uhl: Dokázal změnit postoj české veřejnosti
Petr Uhl"Pro mě symbolizoval tu část komunistické strany, která koncem 60. let přesvědčila československou společnost, že má smysl usilovat o socialismus," řekl Dienstbierův blízký přítel z dob disentu, novinář a politický aktivista Petr Uhl. "Dokázal pomocí svého veřejného vystupování změnit částečně postoj české veřejnosti k bombardování Jugoslávie a k občanským válkám. V tom, že válečná demagogie, která tady byla, byla zmírněna, je jeho největší zásluha v posledních 15 letech," konstatoval Uhl.

Přečtěte si archivní rozhovor s Jiřím Dienstbierem

Nedostatek sebevědomí a malá průbojnost brání Česku využívat výhod, které skýtá současný globalizující se svět. Zavzpomínejte na Jiřího Dienstbiera v rozhovoru pro Lidové noviny ze srpna roku 2000.

LN: Myslíte si, že jsme dostatečně sebevědomí?
Verheugen (tehdejší komisař Evropské komise pro rozšíření - pozn. red) mluví správně o nedostatku českého sebevědomí. V dnešní situaci, kdy ještě v EU nejsme, mne například rozčiluje, když stále někdo tvrdí, že něco musíme dělat kvůli unii. To není pravda. My to děláme kvůli sobě. My jenom využíváme ke své výhodě toho, že EU má před námi náskok a my můžeme přebírat to, co se osvědčilo. Jestliže budeme mít například fungující soudní systém, tak to přece bude skvělé. Současně bych ale doplnil, že někdy jsme i furianty. Jako když se naše vláda po roce 1993 vzdala některých mezinárodních projektů, které třeba na Mladoboleslavsko mohly přinést miliardy dolarů. Předseda vlády tehdy očekával "gejzír nápadů" českých podnikatelů. Nápady možná přišly, ale nebyly peníze na jejich realizaci.

LN: Vy se nebojíte negativních dopadů našeho vstupu do EU?Našim podnikatelům říkám, že mohou mít podnik třeba v zapadlé vesničce, a stejně závisejí na globálním trhu. Buď v něm svou kvalitou uspějí, nebo ne. Pokud zůstaneme mimo, budeme trvale na chvostu. A pak nás nezachrání nic. Bojím se spíš toho, že by nás EU z různých důvodů včas nepřijala. Pokud by s námi zacházela tak, že by rostly izolacionistické tendence. Pak by sílilo i to, čemu říkám haiderizace celé střední Evropy. Předpoklady k ní ostatně existují i v Česku. Jakýkoliv domácí izolacionismus by nás jen brzdil.

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE ZDE

 

hsHelena Stinglová, ČTK
  • 14Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz