Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Osobnosti o Motejlovi: Statečný muž a mohykán polistopadové politiky

Česko

  19:49aktualizováno  20:55
PRAHA - Řada osobností na Motejlovo úmrtí reagovala velmi emotivně. Soustrast vyjádřil prezident Václav Klaus, exprezident Václav Havel, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká i novinář a bývalý disident Petr Uhl.

Otakar Motejl předal coby ombudsman prezidentovi Václavu Klausovi souhrnnou zprávu o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2008 - 4. dubna 2009. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČTĚTE:



"Václava Havla smrt Otakara Motejla velice zasáhla. Považoval ho vždy za statečného muže, který neuhýbal a celý život sloužil spravedlnosti," sdělila asistentka bývalého prezidenta Sabina Tančevová.

"Nečekaným odchodem Otakara Motejla ztrácíme jednoho z mohykánů naší polistopadové politiky, který byl ve špičkových funkcích celých 20 let," sdělil prezident Václav Klaus.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová tvrdí, že Motejl dal funkci ombudsmana velký význam a tento význam si funkce udrží. "Nástupce si umím představit například v osobě Petra Pitharta," sdělila LN.

Premiér Jan Fischer v tiskové zprávě uvedl, že země ztratila neohroženého bojovníka za svobodu a lidská práva. "Odešel muž, který se vždy, za všech okolností a bez ohledu na panující režim účinně zastával práv slabších," uvedl Fischer.

Miloš Zeman, někdejší premiér a předseda ČSSD, který v roce 1998 navrhl Motejla na funkci ministra spravedlnosti, řekl, že si ombudsmana velice vážil. "Byl velmi dobrý ministr spravedlnosti. Podporoval jsem jeho přání stát se ombudsmanem," sdělil.


Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) řekl, že se málokdy se stane, že lidský život má tak přirozené, logické, spravedlivé završení, jako tomu bylo u Otakara Motejla ve chvíli, kdy se stal veřejným ochráncem práv. "Jakoby celý jeho život k tomu směřoval. Jako kdyby snad jedině on mohl tak věrohodně a tak dobře ten úřad vykonávat... On tu instituci vybudoval, dal jí tvář a věrohodnost to mohl být jedině on, nikdo jiný," konstatoval.

"Mohu jen říci, že já jsem v něm ztratil velikého celoživotního přítele a ČR ztratila jednak nejlepšího ombudsmana, jakého mohla mít, a současně doyena celé právnické obce, který se nejvíce zasloužil o základní změny v právním světě po listopadu 1989, ať už jako předseda Nejvyššího soudu nebo jako ministr spravedlnosti," řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Motejla označil za skutečně ušlechtilého člověka, který kolem sebe šířil ohromný optimismus a za všech situací sršel anglickým humorem.

"Česká republika dnes přišla o výraznou osobnost politického života. Otakar Motejl dokázal vdechnout reálný obsah úřadu obhájce lidských práv. Navíc udržel tento úřad stranou politických zájmů a tlaků. Pod jeho vedením si nový úřad našel pevné místo nejen v právním řádu, ale i v denní praxi mnoha úřadů, jejichž práci ve sporných případech posuzoval. Otakar Motejl byl bezesporu morální autoritou respektovanou napříč politickým spektrem. A to nejen ve své profesní roli, ale i dříve jako ministr spravedlnosti či předseda Nejvyššího soudu. Lituji toho, že se s ním nebudu moci více potkávat a dále spolupracovat, " uvedl Petr Nečas.

"Je to pro český veřejný život veliká ztráta, že odešel člověk, který byl známý obhájce disidentů. Sám jsem se mohl těšit jeho významné pomoci v roce 1989 a od té doby jsme spolu měli velmi blízký vztah," reagoval bývalý disident Alexandr Vondra, kterého Motejl obhajoval na konci 80. let za jeho účast v Palachově týdnu a spoluautorství petice Několik vět. "Byl můj advokát a byl mou oporou od právní pomoci, až po to, že mi nosil do kriminálu cigarety. Což nevím, jestli advokát smí nebo nesmí, ale pro mě to bylo důležité," dodal Vondra.

"Před chvilinkou jsem se to dozvěděla a jsem z toho strašně špatná," řekla někdejší předsedkyně České národní rady a advokátka Dagmar Burešová. Podle jejích slov k sobě měli oba právníci blízko. "Spolu jsem začínali v politice, ve stejné době jsme pracovali jako advokáti, oba jsme hájili disidenty," vzpomínala Burešová.

Na Motejla vzpomíná i jeho bývalý spolupracovník, advokát Tomáš Sokol. "Spolupracovníci jsme byli 20 let. Byla to krásná léta. Měl jsem ho rád, choval se ke mně hezky," řekl Sokol.

Novinář a bývalý disident Petr Uhl se se zesnulým ombudsmanem seznámil v době, kdy Motejl obhajoval lidi, kteří byli minulým režimem perzekvováni. Po roce 1989 pak společně připravovali znění amnestie pro tehdejšího prezidenta Václava Havla. "Ombudsmana dělal velmi dobře, obklopil se mladými právníky, kteří znali situace z jiných zemí. Vystavil bych mu jedničku s hvězdičkou. Posílil právní vědomí v této zemi. Pro mě je to smutek, že odešel," uvedl Uhl.

"Vím o tom, že se delší dobu necítil zcela dobře. Opakovaně o tom se mnou hovořil. Odešla výrazná osobnost," řekla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig uvedl, že soud přijal zprávu o
Motejlově úmrtí s velkým zármutkem. "Protože Otakar Motejl byl nejen významným právníkem a bojovníkem za spravedlnost, ale současně i prvním předsedou Nejvyššího soudu České republiky," dodal. Motejla označil za osobnost české justice, která se vždy stavěla na stranu práva a spravedlnosti, a to jak ve funkci soudce, tak i ministra spravedlnosti nebo veřejného ochránce práv. Nejvyšší soud vyjádřil pozůstalým soustrast.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!