Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ostrava se učí, jak vypadala

Česko

Svátek architektury má městu připomínat jeho proměny

OSTRAVA Hrdinský výkon má za sebou architekt Tadeáš Goryczka ze Spolku pro ostravskou kulturu. Obcházel majitele historicky cenných domů v centru města a přemlouval je, aby za výlohy umístili informační plakáty o tom, jak budovy původně vypadaly a jak vlastně vznikaly a kdo je pod jejich podobou podepsán jako autor.

Goryczka byl ve svém přemlouvání většinou úspěšný a dnes tak každý Ostravan procházející centrem musí zaznamenat, že tématem těchto dní se v moravskoslezské metropoli stala architektura.

V Ostravě včera začal vůbec první festival s názvem Architecture Week. Výstavy, přednášky, diskuse či promítání filmů o architektuře propukly včerejším dnem prakticky v celém městě a potrvají až do neděle. V Ostravském muzeu, v Domě umění, na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě nebo v památkově chráněném Dole Michal. V samotném srdci Ostravy bude návštěvníky provázet historik Martin Strakoš, další procházky s přednášejícími experty mají lidé šanci absolvovat například ve vítkovických dělnických koloniích nebo v Hornickém muzeu v Petřkovicích. Veškeré akce jsou zdarma a jejich přesný výčet je na webových stránkách www.awostrava. cz.

Zlatá třicátá léta ostravská zatím nenašla obdobu Srovnatelný architektonický týden se zatím v minulosti odehrával pouze v Praze, Ostrava je v České republice druhým městem v pořadí, kam se sjedou experti ve velkém o architektuře diskutovat. „Po architektonické i urbanistické stránce je Ostrava mnohem zajímavější než Brno,“ tvrdil včera jeden z pořadatelů, pražský architekt Pavel Šťastný. Se Šťastným souhlasí i architekt Mojmír Kyselka z katedry architektury VŠB-TU. „Do Ostravy jsem se zamiloval. Je to jediné americké město v České republice. Strašně mě baví. Více než ta brněnská hanácká usedlost,“ prohlásil včera při slavnostním zahájení profesor Kyselka, sám původem z Brna. „Praha a Brno jsou zavřené. Ostrava je obrovské město, které má co říct,“ dodal.

Diskutovat se ale bude také o současné architektuře, v níž toho ve srovnání s minulostí nemá Ostrava příliš co nabídnout. „Významných staveb se dočkáme, ale termín neznám,“ říká hlavní městský architekt Cyril Vltavský. „V Ostravě pravděpodobně vznikne nový územní plán a my na něm musíme pracovat tak, abychom vznik architektonicky významných staveb umožnili,“ dodává Vltavský.

Zárodek nové Ostravy může ležet ve Vítkovicích Podle Mojmíra Kyselky by se významná současná ostravská architektura měla zrodit ve Vítkovicích. V Dolní oblasti má vzniknout vysokoškolský areál pro obě ostravské univerzity. Podle Kyselky se již na tom dohodli rektoři vysokých škol spolu s vedením Vítkovic. Zástupci techniky spolu s vedením firmy začínají pracovat na projektech, jak by měl nyní opuštěný areál v budoucnu vypadat a jak ho právě vysoké školy budou schopny nejlépe využít.

Zatím nejobdivovanější architekturou v Ostravě bezkonkurenčně zůstává ta z konce Rakousko-Uherska a z meziválečného období. „Tehdy byly mnohem větší nároky. Víc se srovnávalo se světem. Ty stavby s sebou nesou něco energického, kdy bylo za co stavět a také touha stavět,“ popisuje časy, kdy se Ostrava stávala velkoměstem, architekt Goryczka. Podle něj je na fotografiích z Ostravy třicátých let minulého století vidět poněkud jiný styl života. „Lidé sedí na terasách, jsou uvolnění, jedí a odpočívají. Dnes po osmnácté hodině v ostravském centru už nic takového prakticky nelze nalézt. Ještě máme co dohánět v porovnání s tím, jaká úroveň tady v meziválečné době byla,“ míní ostravský architekt.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!