5. dubna 2010 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ostrov pokladů se dočká ponurého pokračování od básníka Motiona

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Čtení s rodinou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtení s rodinou - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Slavný pirátský příběh Ostrov pokladů skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona se dočká po 129 letech pokračování. Pracuje na něm přední britský básník a autor životopisů Andrew Motion. Jeho kniha se bude jmenovat Návrat na Ostrov pokladů a vyjde na jaře 2012.

Ve Stevensonově knize je hlavním hrdinou mladík Jim Hawkins, který se dostane k mapě ostrova, kde je zakopán poklad pirátského kapitána Flinta. Nález odstartuje dobrodružství, které okouzluje generace mladých čtenářů od knižního vydání Ostrova pokladů v roce 1883.

V Motionově knize žije syn Jima Hawkinse Jim junior se svým otcem v hostinci na Temži. Navštíví ho dívka, která, jak se ukáže, je dcerou padoucha původního příběhu, piráta Johna Silvera. Přesvědčí Jima juniora, aby ukradl svému otci mapu s pokladem, utekl z domova a společně s ní hledal zbytek pokladu.

Stevensonův příběh je do značné míry otevřený, když autor ponechal na Ostrově pokladů několik pirátů a nechal žít Johna Silvera. Stevenson dal spoustu možností každému, kdo by se chtěl pustit do pokračování, řekl osmapadesátiletý Motion. "Říkám si, jestli by se k příběhu nevrátil sám, kdyby nezemřel tak mladý."

Motion řekl, že už v originále zemřelo hodně lidí a i jeho pokračování bude "dost ponuré". "Nepíšu to jako Stevenson, ale ani se příliš nevzdaluji od jeho tónu," řekl Motion, který byl do loňska deset let britským dvorním básníkem. Prohlásil také, že ho psaní žádné knihy netěšilo víc a že už má za sebou asi třetinu románu.

Stevenson (1850-1894) vymyslel Ostrov pokladů pro svého nevlastního dvanáctiletého syna Lloyda při propršené dovolené ve Skotsku. Poté, co byl Ostrov pokladů otiskován na pokračování v novinách, vyšel knižně v roce 1883.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz