Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ostuda. Čeští vojáci pojedou domů

Česko

  18:46
PRAHA - Zklamání, zbabělost, ostuda mezinárodního kalibru. Tato slova se včera ozývala po zamítnutí zahraničních misí Poslaneckou sněmovnou. „Je to především hanba. K něčemu jsme se upsali jako členové NATO a NATO není nějaký golfový klub, kam se dá jednou za čas přijít na drink,“ řekl LN vedoucí civilní části českého Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu Václav Pecha.

Jednání v Poslanecké sněmovně: zleva Jan Vidím (ODS), Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

Pokud poslanci nezmění svůj názor, může to znamenat konec rozvojových projektů, nad kterými s kolegy strávil téměř rok života. A nejde jen o Afghánistán, ohrožena je i kosovská mise.

„Je to ostuda mezinárodního kalibru, kterou způsobila sociální demokracie,“ řekl premiér Mirek Topolánek. Pak zasedla vláda, která rozhodla o prodloužení misí o 60 dnů. To je ovšem provizorium, protože i vojáci hovoří o tom, že dva měsíce na stažení materiálu nestačí.

Arogantní a vzteklý Paroubek
A přitom ještě včera ráno všichni doufali, že ČSSD výměnou za uvolnění režimu poplatků u lékařů mise podpoří. I když varovným signálem mohla být schůzka, která se odehrála u Paroubka ve středu. S prosbou, aby podpořil Afghánistán, za ním přišli velvyslanci USA, Británie, Nizozemska a Polska. „Paroubek byl arogantní a vzteklý, hovořil o zkorumpované vládě a odmítl podpořit cokoli, dokud nebude dohoda o poplatcích,“ řekl LN diplomatický zdroj, který si nepřál být jmenován a který je se schůzkou dobře obeznámen.

Samotný předseda ČSSD Jiří Paroubek informaci nevyvrátil: „Já myslím, že se k tomu nechci vyjadřovat. Zeptejte se pánů velvyslanců.“  Předseda ČSSD Jiří Paroubek po hlasování řekl, že kdyby koalice přistoupila ke změně poplatků tak, jak to navrhovali lidovečtí poslanci Hovorka a Carbol (osvobození dětí a lidí nad 65 let), mise by prošly. „Samozřejmě kdyby pan premiér garantoval, že podpoří Carbolův a Hovorkův návrh, tak jsem přesvědčen, že jsme mohli o těch věcech podpory jednat,“ pronesl Paroubek.

„Premiér a ministryně obrany splnili všechny požadavky opozice, tedy že v misi ISAF bude jen 480 lidí i že Enduring Freedom příští rok skončí. O to víc to nechápu,“ reagoval předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím (ODS).

Mise - oběť třiceti korun
Včerejší jednání sněmovny mohlo ale dopadnout jinak. Během diskuse k misím totiž vystoupil šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) s požadavkem, aby bylo jednání o misích přerušeno do schválení změny poplatků. To ovšem koalice zamítla a poslanci ČSSD na „oplátku“ odmítli podpořit mise.  „Co mají mise společného s poplatky? Všechny jejich podmínky k misím byly splněny,“ komentoval to Vidím.

To však nic nemění na tom, že je velkou otázkou, jestli mají být mise, tedy dobrovolné zahraniční závazky Česka, předmětem „obchodování“. Dá se totiž s nadsázkou říct, že se staly obětí třiceti korun. „Principiálně mi to nepřipadá správné. Od ČSSD je to nezodpovědné, tyto hry by neměla hrát,“ tvrdí třeba předseda zelených Martin Bursík.

Unikátní český příspěvek
Pokud poslanci nezmění své rozhodnutí, mimo stažení a nesplnění spojeneckých závazků by to znamenalo ohrožení českých rozvojových projektů v Afghánistánu. „Vztahy, které jsme nastavili jak s koaličními partnery, tak s představiteli koaliční vlády, by se najednou obrátily v prach,“ dodává Pecha.

„Nedostáli bychom slibům a závazkům, které jsme si na začátku března jasně ustavili. To je jedna věc a potom technicky, co se týče projektů, je jich rozjeto 38. Nějakým způsobem by je musel někdo převzít, dodělat a na to jsme samozřejmě ani v nejhorším nemysleli.“

Problémů by ale bylo mnohem více. A to jak se samotným logistickým zajištěním stažení, tak třeba i s infrastrukturou, kterou v Afghánistánu česká armáda nechala vybudovat. Platili bychom ji dále, i kdybychom ji nevyužívali. protože smlouvy se musejí dodržet.
Vláda se pokusí o reparát
Očinnosti českých vojáků a civilistů v Afghánistánu (a podobné je to i s Kosovem a Irákem) přitom hovoří v superlativech všichni, kteří je měli možnost pozorovat. A to jak Češi (i někteří poslanci za ČSSD), tak cizinci. „Byly to jedny z nejlepších 36 hodin, které jsem v životě zažil. Čtete o tom, vidíte to v televizi, ale teprve když jste tam, oceníte, co vaši lidé v Afghánistánu dělají,“ řekl americký velvyslanec Richard Graber po včerejším návratu z utajované cesty za českými vojáky do Afghánistánu. „Český příspěvek v Lógaru je unikátní a je modelem, který mohou následovat další.“

Poslanci budou mít zřejmě šanci složit reparát. Alespoň vláda se o to bude snažit a bude doufat, že najde u sociálních demokratů podporu. „Myslím, že ten rychlý krok vlády zamezil různým spekulacím a dal našim jednotkám zcela jasný mandát minimálně na šedesát dní příštího roku,“ řekl premiér Topolánek poté, co vláda schválila prodloužení mise. „Do té doby, domnívám se, jsme schopni zajistit mandát další, aby naši spojenci nezůstali bez našich vojáků v těchto misích.“

Ještě před hlasováním o misích Richard Graber odvětil na otázku, co by vzkázal českým politikům, takto: „Sedněte si a naslouchejte lidem, kteří jsou v terénu. Naslouchejte jim velice pečlivě, poslouchejte, co tito lidé dělají v nebezpečném prostředí, aby zachovali naše životy takové, jaké jsou.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!