Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Osud jádra rozděluje Evropu

Česko

BERLÍN/PRAHA Japonská jaderná krize dostala atomovou energii na vrchol současné politické agendy v celé Evropě. Možná nejsilnější obhajoba jádra přichází z Česka.

Premiér Petr Nečas včera prohlásil, že není důvod k obavám o bezpečnost elektráren Temelín a Dukovany. Prezident Václav Klaus označil hlasy volající po omezení jaderné energetiky v EU za „oportunistický populismus“ a dodal, že „jestli má někdo domácí politické potíže, tak by se jich neměl zbavovat takovými výroky“.

Postup Německa a Švýcarska, které chtějí výrobu jaderné energie přivítalo Rakousko. Naopak odmítavě se k němu vyjádřili kromě Česka i představitelé Francie, Itálie, Polska nebo Slovinska.

Francouzský premiér François Fillon řekl, že jeho země zkontroluje bezpečnost všech svých jaderných reaktorů, ale dodal, že by bylo absurdní vzdát se jaderné energie jako takové. Francie v současnosti získává více než 75 procent elektřiny právě z jádra.

Italská společnost Enel tento týden oznámila, že dodrží svoje plány na renesanci jaderné energie v Itálii, a polské úřady zopakovaly své odhodlání postavit dvě atomové elektrárny o celkové kapacitě šesti tisíc megawattů.

Britský ministr energetiky Chris Huhne označil postup Berlína za „uspěchaný“. „Vím, že to může být frustrující z pohledu těch, kteří chtějí rychlé odpovědi, ale Británie by neměla s rozhodnutím spěchat. Počkáme si na všechna fakta,“ řekl Huhne.

Všechny země, které podporují jadernou energetiku, se nicméně vyjádřily souhlasně ke snaze prověřit a zlepšit bezpečnost existujících a plánovaných jaderných elektráren. Rozruch v této souvislosti způsobil komisař EU pro energetiku Günther Oettinger, když řekl, že některé jaderné reaktory možná bezpečnostní prověrku nesplní. Tajemník francouzského ministra pro energetiku Eric Besson řekl, že je slovy komisaře šokován. „Pokud má komisař tak závažné informace, jak naznačuje, pak nechápu, že to neřekl dřív“, uvedl Besson.

Tábor jaderných skeptiků vede Angela Merkelová, která prohlásila, že její země „chce dosáhnout věku obnovitelné energie, jak nejrychleji to půjde“.

Berlín se v úterý rozhodl odstavit sedm nejstarších reaktorů, podrobit je tříměsíční revizi a přehodnotit plány na prodloužení životnosti všech svých jaderných elektráren. Energetický koncern E. ON podle deníku Süddeutsche Zeitung zvažuje v této souvislosti podat na vládu žalobu.

Autor: