Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Otázky a odpovědi. Vše o žalobě na Česko za odmítání uprchlických kvót

Svět

  11:02aktualizováno  16:22
PRAHA - Co hrozí České republice za nedodržení programu na přerozdělování žadatelů o azyl? A kvůli čemu bude společně s Maďarskem a Polskem stát před soudním dvorem EU? Evropská komise žaluje středoevropské státy kvůli kvótám. Zachránit je ještě mohou budoucí jednání.
Uprchlíci u hranic

Uprchlíci u hranic foto: Reuters

Co jsou ‚kvóty‘?

Program o rozdělení žadatelů o azyl mezi jednotlivé země EU. Plán předpokládal přesun celkem až 160 tisíc lidí s nárokem na mezinárodní ochranu z Řecka a Itálie. Tento program nefungoval i přesto, že jej většina evropských států odhlasovala. Státy si podle Evropské komise (EK) z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 tisíc osob.

Česko přijalo pouze 12 lidí a vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

Jsou kvóty stále platné?

Ne. Unijní program pro uprchlíky byl odsouhlasen poměrným hlasováním v roce 2015. Česká republika, Slovensko a Maďarsko hlasovali proti přijetí kvót, ale byli přehlasováni. Délka programu byla odsouhlasena na dva roky a jeho platnost vypršela letos v září. O novém řešení uprchlické krize zatím nebylo rozhodnuto.

Proč přišla žaloba?

Tím, že se česká vláda odmítla účastnit programu a ignorovala nařízení, která jí například přikazovala každý půl rok vykazovat počet uprchlíků, jež je schopná přijmout a integrovat, přišlo ze strany EK varování, že pokud země nenaplní právní a administrativní záležitosti, bude jí hrozit postih.

Žaloba tak není podaná na Slovensko, které ač přijalo jen 4 uprchlíky, tyto administrativní záležitosti splnilo.

Je to překvapivý krok?

Ne. Již začátkem loňského prosince první místopředseda EK Frans Timmermans uvedl, že Česko, Maďarsko a Polsko dál neplní své povinnosti plynoucí z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie přesto, že soudní dvůr EU na počátku září potvrdil jeho platnost. Odpovědi trojice zemí na poslední stanovisko komise byly neuspokojivé a tyto státy nijak nenaznačily, že se na věci chtějí začít podílet. Timmermans proto avizoval podání žaloby k unijnímu soudu, které přišlo ve čtvrtek.

Co České republice hrozí?

Česká republika má dva měsíce na zpracování odpovědi na žalobu. Dohoda je stále možná, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. V případě, že Česká republika společně s Maďarskem a Polskem nedospějí k dohodě s EK a následně prohrají, budou muset zaplatit zatím nespecifikovanou pokutu.

Jak dlouho bude rozhodování soudu trvat?

Podle mluvčího soudního dvora EU Balázse Lehóczkiho by mělo soudní řízení trvat až 18 měsíců. Zahájení slyšení je naplánované na listopad až prosinec letošního roku. Že by slyšení začala dříve mluvčí soudu vyloučil.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...