18. prosince 2008 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otec týraných bratrů jejich matku zavrhl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Klára Mauerová se snaží vyhnout kamerám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Mauerová se snaží vyhnout kamerám. | foto: ČTK

BRNO Otec týraných bratrů Ondřeje a Jakuba z takzvané kuřimské kauzy se už v pondělí dozví, zda mu soud umožní, aby své syny vychovával. Chlapci se nyní dostávají z krutých zážitků, kdy je týrala jejich matka Klára Mauerová a další lidé.

Coufal po soudním jednání, kdy účastníci řízení pronášeli závěrečné řeči, řekl, že svou
bývalou manželku naprosto zavrhl a to, co provedla jejich dětem, jí nemůže odpustit. Coufal se zatím může s dětmi vídat jen několikrát měsíčně. Se zástupci azylového centra Klokánek, kde chlapci nyní žijí, se ale dohodl, že s ním synové stráví víc času během Vánoc. "Byli velmi rádi, i sdělovali toto nadšení ve škole s tím, že by chtěli být přes vánoční svátky doma," doplnil.

Tvrdí, že je připraven se o chlapce starat trvale. "Já jsme s klukama vyrůstal, samozřejmě je znám, nikdy nedošlo k žádným pochybnostem," uvedl. S výchovou mu prý budou pomáhat i jeho rodiče. Přesto soudní znalci i státní zástupce doporučují, aby Ondřej a Jakub zatím zůstali v Klokánku. "Může to být třeba čtyři měsíce nebo půl roku, ale ten přechod by neměl být tak nárazový," míní státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Chlapci jsou v Klokánku už 18 měsíců
Coufal také plánuje, že staršímu Jakubovi změní příjmení. Nyní se jmenuje po matce, zatímco Ondřej má příjmení po otci. "S Jakubem jsem o tom mluvil, byl nadšený, souhlasí," uvedl k tomu Coufal. Zmínil také, že se podle něj stav dětí zlepšuje. "Tvrdí to i psycholožka z Klokánku," poznamenal. Přesto podle odborníků budou mít děti následky po celý život. "Já se budoucnosti nebojím, přislíbil jsem spolupráci s psychology. Myslím si, že to ukáže čas, jak se s tím kluci dokážou vyrovnat a budu dělat všechno proto, aby ta minulost na nich nechala minimální, snad žádné důsledky," řekl Coufal.

Ondřej a Jakub jsou v Klokánku už přes 18 měsíců. Dostali se tam poté, co policie našla v komoře domu jejich matky nahého svázaného Ondřeje. Později vyšlo najevo, že skupina lidí zřejmě týrala i Jakuba. V říjnu za to sestry Mauerovy, sourozenci Škrlovi, Hana Bašová a Jan Turek dostali tresty vězení od pěti do deseti let. Jejich odvolání by měl do konce dubna začít řešit Vrchní soud v Olomouci.

Pokud tresty potvrdí, měla by se Klára Mauerová dostat z vězení, až budou její synové téměř dospělí. Chlapci nyní chodí do školy v Brně a podle pracovníků Klokánku se pomalu vzpamatovávají z krutých zážitků. Tyrani je údajně pálili cigaretami, dokonce jim prý vyřezávali kůži z těla. Podle odborníků budou mít ale následky po celý život.
ČTK
  • 2Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz