30. listopadu 2015 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotku ke sporu se Zemanem dokopali jeho poradci, tvrdí Ovčáček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 49Diskuse
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. | foto: ČTK

PRAHA Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ke sporu s prezidentem Milošem Zemanem donutili jeho poradci, řekl v pondělí Českému rozhlasu hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda vlády podle něj ani o svých výrocích vnitřně přesvědčen není.

Sobotka Zemana zkritizoval za to, že během oslav svátku 17. listopadu stál na Albertově po boku představitelů extremistického Bloku proti islámu. Uvedl, že se tak prezident zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Zeman podle premiéra účastí na akci legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Útok Sobotky na Zemana byl podle Ovčáčka promyšlený a plánovaný. Odvolává se na vyjádření poradce premiéra Oty Novotného v médiích. „Co je velmi zásadní a velmi smutné, je to že poradci pana premiéra, a to bych považoval za vrchol neloajality, veřejně prohlašují, že oni ho k tomu dokopali, když použiju expresivní termín,“ řekl Ovčáček. Poznamenal, že Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza „nutili premiéra“, aby to „tomu zlému Zemanovi nandal“. „Jsem dokonce přesvědčen, že pan premiér vnitřně o tom není přesvědčen,“ dodal. Zároveň zopakoval prezidentovo vyjádření, že čas ukáže, kdo z dvojice Zeman a Sobotka měl pravdu.

Špidla nařčení odmítá

Špidla Ovčáčkova tvrzení odmítl. „Premiér je mimořádně silná politická osobnost a rozhoduje se sám,“ sdělil Českému rozhlasu. Diskuse o migraci mezi Zemanem a Sobotkou bude podle Ovčáčka pokračovat i nadále, protože prezident má zcela odlišný názor než Sobotka. Nebude prý ale už v osobní rovině. Očekává, že na schůzce nejvyšších ústavních činitelů v polovině prosince se o vzájemném sporu budou bavit jen na okraj.

Zeman podle Ovčáčka své vystoupení jako chybu nevnímá. Důležité prý pro něj je, že vystoupil před lidmi, kteří se na Albertově sešli. S extremistickými názory představitele Bloku proti islámu Martina Konvičky Zeman podle mluvčího nesouhlasí. „Pan prezident svou účastí delegitimizuje taková hnutí. Jestli někdo napomáhá nárůstu extremismu, tak to jsou politici, kteří odmítají slyšet, co říká veřejnost,“ řekl Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a Blok proti islámu. Spolu se Zemanem se na pódiu objevili i někteří jeho věrní: třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček (druhý zleva), neoficiální poradce Martin Nejedlý (třetí zleva), senátor Jan Veleba (třetí zprava) nebo poslanec s kontroverzními názory Marek Černoch (vpravo).

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a Blok proti islámu. Spolu se Zemanem se na pódiu objevili i někteří jeho věrní: třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček (druhý zleva), neoficiální poradce Martin Nejedlý (třetí zleva), senátor Jan Veleba (třetí zprava) nebo poslanec s kontroverzními názory Marek Černoch (vpravo).

Na otázku, zda by se Zeman, který svou přítomnost vedle Konvičky hájil tím, že není cenzor, postavil i vedle předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, Ovčáček řekl, že si to nemyslí. Vandas je podle něj zcela nepřijatelná osoba. O Konvičkovi hradní mluvčí prohlásil, že je obětí svých výroků, kterých nyní trpce lituje.

Lidovky.cz, ČTK
  • 49Diskuse