14. června 2018 12:01, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ozbrojený muž a žena se kvůli exekuci zabarikádovali v domě na Břeclavsku. Pustili plyn a chtěli ho zapálit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Obecní úřad Kobylí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obecní úřad Kobylí. | foto: Google Maps

PRAHA Ozbrojený muž se ženou se ve středu dopoledne zabarikádovali ve svém domě v Kobylí na Břeclavsku před exekutory. Pár měl hrozit policejní hlídce střelbou. Podle některých svědků se z místa dokonce střelba ozývala. Policisté dvojici již vyvedla z domu ven. Muž pustil v objektu plyn a chystal se ho zapálit, uvedli policisté. O incidentu jako první informovala Česká televize.

„Muž, který držel střelnou zbraň, i žena byli již zadrženi,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí jihomoravské policie Kamila Haraštová.

Hlídka podle jejích slov vyjela na místo na podnět exekutorů, kteří o ni požádali. S párem měli prý problémy již v minulosti.

Přivolaným policistům začal muž namířenou střelnou zbraní vyhrožovat. Policie proto dle slov mluvčí povolala k incidentu i zásahovou jednotku.

 „Nejdříve jsme přistoupili k vyjednávání, vyjednavač se snažil, aby muž i jeho manželka z obydlí dobrovolně vystoupili, což se nepodařilo,“ rozvedla Haraštová.

Podle místních byla v poledne z místa mezi rodinnými domky slyšet střelba. Mluvčí policie ovšem tuto informaci nepotvrdila. Uvedla, že mohlo jít o rozbušky používané zásahovou jednotkou, které mohly znít jako výstřely. Zákrok ale policie prý teprve vyhodnotí.

14.června 2018 v 12:00, příspěvek archivován: 14.června 2018 v 12:42

Akci sleduje několik místních. Do domu právě vkročil plynař, policisté v domě cítili kouř. Ozbrojeného muže a ženu policisté vyvedli ven. https://t.co/vaxCL2O1Te

Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová řekla, že záchranná služba na místo vyslala posádku s lékařem. „Jednu lehce zraněnou osobu jsme převezli do břeclavské nemocnice,“ řekla Bothová. Podle policejní mluvčí šlo o zadrženého muže.

Pavel Kotík, starosta obce vzdálené necelých 20 kilometrů od Břeclavi, v níž žije přibližně dva tisíce obyvatel, serveru Lidovky.cz sdělil, že o události nemá příliš informací. Momentálně je v zaměstnání. Domnívá se ovšem, že situace se uklidnila, neboť z místa odletěl již i policejní vrtulník. Podle informací ČT trval zásah několik hodin.

Napadení exekutora a nejen jedna exekuce

Podle prohlášení Exekutorské komory se celá kauza týká domu, v němž k události došlo. V roce 2010 jej totiž koupili noví majitelé.

„V tomto konkrétním případě se jedná o exekuci vyklizením nemovitosti, nikoliv o exekuci k vymožení peněžitého plnění. Nemovitost koupili od syna manželů a s nimi následně podepsali nájemní smlouvu, aby mohli manželé v nemovitosti dále pobývat,“ sdělila pro Lidovky.cz Martina Houšková, mediální zástupce komory z agentury PR.Konektor.

„Manželé nicméně zpochybnili uzavřenou kupní smlouvu a zároveň neplatili oprávněným dohodnuté nájemné. Proti prodeji podali veškeré možné opravné prostředky, soud však pravomocně rozhodl ve prospěch nových majitelů,“ dodala Houšková.

Exekutoři podle vyjádření komory navštívili dům již v polovině dubna tohoto roku, kdy došlo k napadení jednoho z pracovníků úřadu. „Bohužel se s agresí i výhružkami střelbou od povinných setkáváme v poslední době stále častěji,“ podotkl Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory.

„V těchto případech však musíme stále připomínat, že soudní exekutoři ani jejich vykonavatelé nejsou v žádném případě osobami, které rozhodují o dluzích dlužníků ani o vedení exekucí proti nim,“ doplnil Plášil.

Mimo jiné se nejedná o jedinou exekuci, která je na manželský pár uvalena.

rsaRobert Sattler, zpZdislava Pokorná
  • 19Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj