Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Oživení oslabuje, hlásí Německo

Česko

BERLÍN/PRAHA Německá průmyslová výroba v říjnu nečekaně klesla, a přinesla tak další signál, že oživení největší evropské ekonomiky bude mít zřejmě v posledním kvartále letošního roku nižší razanci.

Výroba se meziměsíčně na sezonně očištěném základě snížila o 1,8 procenta, ukázaly v úterý předběžné údaje ministerstva hospodářství. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru předpovídali zvýšení výroby o 1 procento.

„To neznamená konec oživení. Nicméně to ukazuje, že vzestupný trend oslabuje,“ uvedl ekonom Andreas Scheuerle z DekaBank. „Ekonomický růst by měl být ve čtvrtém kvartále slabší než ve třetím.“

Růst německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,7 procenta z 0,4 procenta ve druhém kvartále, kdy se země vymanila z nejhlubší recese od druhé světové války.

Předběžné údaje o výrobě, jež ukázaly vzestupnou revizi zářijového růstu na 3,1 procenta oproti původně udávaným 2,7 procenta, následovaly po pondělní zprávě o meziměsíčním poklesu výrobních objednávek za říjen o 2,1 procenta.

„Stejně jako u nových objednávek by i tento údaj měl být přechodným jevem a představuje určitou korekci po silných zářijových číslech,“ uvedl Carsten Brzeski, ekonom z ING Financial Markets.

„S horšící se situací na trhu práce a pokračující krizí finančního systému jsou nám komplikace téměř předurčeny,“ dodal Brzeski. „Čísla z poslední doby podtrhují, že současné rychlé tempo oživení bude v příštím roce těžké udržet.“

Produkce kapitálových statků, jež jsou při své vysoké kvalitě základní exportní komoditou německého průmyslu, klesla meziměsíčně o 3,5 procenta.

„Trend průmyslové výroby zůstává jasně vzestupný. Zotavení průmyslové produkce by mělo ve čtvrtém kvartále pokračovat s oslabenou dynamikou,“ uvedlo ministerstvo hospodářství. Německo bylo v loňském roce největším světovým vývozcem a prezident tamního sdružení exportérů BGA minulý týden řekl agentuře Reuters, že příští rok vidí „velmi optimisticky“.

Německo minulý čtvrtek podepsalo s Brazílií smlouvu o spolupráci a mělo by jí vypomáhat s přípravami na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a olympijských her v roce 2016. Německé firmy věří, že získají kontrakty na výstavbu infrastruktury, kterou Brazílie nezbytně potřebuje, aby mohla obě akce zorganizovat.

Burza i koruna padaly Akcie na pražské burze včera oslabily. Hlavní index PX uzavřel o 1,67 procenta níže na 1120,6 bodu. Největší podíl na poklesu měly akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ si pohoršily o 2,65 procenta na 845 korun. Cenné papíry Komerční banky klesly o 1,81 procenta na 3800 korun.

Podle Josefa Němého z Komerční banky pražská burza kopírovala vývoj ve světě, nedařilo se jak bankám, tak energetickým firmám. Největší propad nakonec zaznamenaly cyklické akcie mediální společnosti CME, které spadly o 4,33 procenta na 453 korun.

Z dalších emisí oslabily cenné papíry těžební firmy NWR, a to o více než dvě procenta na 160,01 koruny. O více než dvě procenta na 425 korun klesly akcie mobilního operátora Telefóniky.

Naopak jen mírně zpevnily akcie obou developerů, tabákové firmy Philip Morris a petrochemického holdingu Unipetrol.

V systému pro nejlepší akcie SPAD bylo zobchodováno 1,737 miliardy korun, z toho více než za miliardu korun byly obchody s akciemi ČEZ. Česká koruna včera oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám. Proti pondělku klesla vůči euru o dvanáct haléřů na 25,77 koruny za euro a k dolaru o osmnáct haléřů na 17,49 koruny za dolar. Česká měna přitom ještě během dopoledne mírně posilovala, už odpoledne však spolu s okolními měnami podlehla negativní náladě na trhu v celém regionu. Regionální měny ve střední Evropě podle Jana Vejmělka z Komerční banky doplatily na zvýšenou averzi investorů k riziku.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...