Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Padesátikorunová bankovka končí

Česko

PRAHA Padesátikorunovou bankovkou nebude možné od 1. dubna 2011 platit za zboží a služby. O konci papírové padesátikoruny rozhodla bankovní rada ČNB. V peněžním oběhu bankovku plně nahradí nyní používaná padesátikorunová mince, informoval o tom včera mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Neplatné bankovky s portrétem Anežky České na lícní straně bude možné od 1. dubna 2011 do 31. března 2012 vyměňovat v pobočkové síti komerčních bank a ČNB. Od 1. dubna 2012 až do 31. března 2017 bude bankovky měnit pouze ČNB,

Centrální banka nahrazuje padesátikorunové bankovky oběžnými mincemi postupně již od roku 2006. Jejich počet v oběhu klesl od konce roku 2005 ze 40 milionů kusů na 25 milionů ke konci roku 2009, zatímco počet padesátikorunových mincí v oběhu narostl za stejné období z pěti milionů kusů na více než devítinásobek (47 milionů kusů).

„Hlavní motivací bankovní rady při rozhodování o ukončení platnosti padesátikorunových bankovek byly nižší náklady na zajištění plynulého peněžního oběhu. Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost, a snižují tak přímé výdaje centrální banky spojené s emisí peněz,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.

Padesátikoruna jako státovka se stala součástí peněžního oběhu krátce po vzniku samostatného Československa v roce 1919. Později od roku 1929, již jako bankovka, obíhala v různých podobách až dodnes. Nejdéle se v oběhu udržela padesátikorunová bankovka vydaná v roce 1965, která platila až do roku 1991. Jejím hlavním motivem byly postavy rudoarmějce a partyzána od autora Václava Fialy. Numizmatici si nejvíce cení státovek z období první republiky, zejména státovek z roku 1919 a 1922.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...