28. června 2010 8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Proč Kaczynski nechce být prezidentem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaroslaw Kaczyński a Bronislaw Komorowski, největší favorité polských prezidentských voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslaw Kaczyński a Bronislaw Komorowski, největší favorité polských prezidentských voleb | foto: ČTK

Za týden, co jsem odjel z Polska po prvním kole prezidentských voleb, abych si před druhým kolem vypral, přebalil věci a odsloužil pár editorských služeb v pražské redakci, se v Polsku nestalo nic, co by stálo do českých novin za napsání.

 

Maršálek Sejmu Bronislaw Komorowski si zaletěl do Afghánistánu, aby potom oznámil, že za dva roky by tam neměli už být žádní polští vojáci a první by se měli stáhnout už letos. Jeho soupeř v druhém kole Jaroslaw Kaczynski měl chřipku a třetí z prvního kola levičák "čtrnáctiprocentní" Grzegorz Napieralski, stejně jako většina ostatních kandidátů z chvostu pořád ještě licitoval, koho doporučí svým voličům. A průzkumy lehce dál favorizují Komorowského.

Mnoho na této "nepsavosti" nezměnila ani včerejší noční debata Komorowského a Kaczynského, vůbec první přímý souboj těchto dvou kandidátů. Komorowski, který byl před prvním kolem takový unyle fotrovský, se především v otázkách armády a zahraniční politiky ukázal v docela slušném světle, ostatně je to bývalý ministr obrany. Kaczynski, hrající na sociální a nacionální notu měl zase o něco lepší odpovědi týkající se ekonomiky a vnitřní politiky - byť tady lze spíše hovořit o dojmu, než o nějaké skutečné alternativě liberálních kroků současného kabinetu Donalda Tuska. Ale na levicové voliče mohla jeho agenda, sociální práva, nebo zákaz další privatizace, docela zabrat.

Výsledek debaty v rozhodování polským voličům podle většiny prvních ohlasů příliš nepomohl. Komorowski prý byl celkově o trochu lepší, Kaczynski sice nebyl schopen vyloudit úsměv, ale také rozhodně nepropadl. Maršálek však na mě osobně v debatě působil více prezidentsky, šéf opozičního Práva a spravedlnosti zase více jako někdo, kdo se spíše hodí na premiéra, než prezidenta. Byť s většinou toho co Kaczynski chce, příliš nesouhlasím a nemyslím, že by jeho program Polsku pomohl kupředu.

Ostatně, pokud prezidentské volby dopadnou tak, jak se předpokládá, tedy těsným vítězstvím Komorowského a dobrým výsledkem Kaczynského, budou oba spokojeni. Protože já osobně si myslím, že Kaczynski ani prezidentem být nechce. Slušná prohra mu totiž dává velké šance být o rok později premiérem a skutečně Polsku vládnout. A to je, na rozdíl od prezidentské funkce přesto to, co Jaroslaw Kaczynski skutečně chce. Protože kdyby chtěl být prezidentem, mohl se jím stát před pěti roky, kdy ale tento post přenechal dvojčeti Lechovi.