8. února 2010 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Ukrajinská volba proti všem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Viktor Janukovyč po volbách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč po volbách | foto: ČTK

KYJEV (od zvláštního zpravodaje LN na Ukrajině) Byly dvě hodiny ráno. Seděli jsme v lobby kyjevského pětihvězdičkového hotelu Intercontinental, které se ukázalo být v tu noční hodinu nejlacinějším místem, kde si bylo možné dát před usnutím jedno pivo.

Novináři už naštvaně zmizeli, protože místo slušného občerstvení, které i tady na Ukrajině bylo při podobných dlouhých nocích, jako ta z "prezidentská" z neděle na pondělí, takovou slušností, nebylo nic.

Nevím, co miliardářovi Rinatu Achmetovovi novináři z celého světa udělali, ale kromě pár oschlých housek, k nimž se dostal jen zlomek novinářů, byla pouze voda, bez bublinek. Totálně nedostatkové bylo dokonce i kafe.

V baru, kde slavili ohlášené vítězství Janukovyče partičky bossů jeho "regionálů", bylo naštěstí poměrně lacino. Tedy jak co. Když jsme si objednávali pivo za padesát hriven (asi 150 korun), tiskový tajemník strany si bral kamsi dvě lahve vodky. Jednu za tisíc hriven a druhou za tři tisíce. Stejně jako všem těm okolo, kteří se sjeli do hotelu v nejnovějších mercedesech s čísly typu AA 0001 AA, mu to bylo viditelně jedno.

Já s jedním mým slovensko-ukrajinským kolegou jsme si užívali lvovské v ceně vstupného do jakéhokoli klubu, který měl v tu dobu ještě otevřeno. A ocenili jsme olivy velké jak palec u nohy a hrst pistáciových oříšků prvotřídní kvality – pozornost podniku.

Pořád jsme ale trochu pracovali, protože volby, jak už je na Ukrajině smutným zvykem, ještě zdaleka nebyly u konce. Po půlnoci se dokonce, na základě svého vlastního sčítání, prohlásila Julie Tymošenková vítězkou.

Na všech grafech, které se ale objevily na televizních obrazovkách, jedno zda pro Janukovyče, nebo Tymošenkovou, byl poměrně vysoký sloupec, který jinde neuvidíte. Skoro po celé Ukrajině, jinak opět těžce rozdělené, byl sloupec řádu pěti, sedmi procent, u něhož bylo napsáno "Proti všem". To je taková vychytávka, že když se vám tady nelíbí ani jeden kandidát, hlasujete "proti". "Kdyby ty hlasy proti Tymošenková dostala, tak by jasně zvítězila," říkal kolega, který si před odchodem objednal ještě jedno malé.

Při něm jsme pak už nerozebírali Ukrajinu, ale Česko. Hlavně to, kolik by taková možnost "proti všem" dostala v letních volbách hlasů. Pokud jde o mě, já bych před ní varoval. Protože by se v té naší zemi, kde máte na výběr v zásadě mezi Paroubkem, Topolánkem, Kalouskem (Schwarzenberkem), Filipem a možná Liškou, mohlo lehce stát, že by se hlasy "proti všem" staly triumfálním vítězem českých voleb.

A pak by se nejmocnějším mužem mohl stát někdo, kdo neumí napsat bez chyby slovo premiér, ani prezident, dvakrát seděl v base a k Čechům by mluvil nějakým cizím jazykem, třeba, bez urážky, německy. Tak jak se to podle všeho v neděli stalo na Ukrajině.

Najdete na Lidovky.cz