4. května 2011 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Palestinci podepsali smír. Stihli se u toho pohádat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ať žije jednota. Palestinci oslavují usmíření Fatahu a Hamásu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ať žije jednota. Palestinci oslavují usmíření Fatahu a Hamásu. | foto: Reuters

KÁHIRA Vůdci největších palestinských stran Fatah a Hamás dnes v Káhiře při slavnostním ceremoniálu stvrdili dohodu o usmíření. Podle dokumentu teď budou obě frakce společně vládnout oběma palestinským územím. Před stvrzením příměří se ale ještě stihli pohádat.

Za Fatah byl přítomen jeho předseda Mahmúd Abbás, za Hamás exilový vůdce Chálid Mišal.

Spor mezi Hamásem a Fatahem

25. ledna 2006 - Parlamentní volby překvapivě vyhrálo radikální hnutí Hamás před dosud vládnoucím Fatahem.

29. března 2006 - Vláda Hamásu v čele s Ismáílem Haníjou složila přísahu. USA, Kanada a EU s ní přerušily veškeré kontakty.

15. března 2007 - Byla představena vláda národní jednoty Fatahu a Hamásu v čele s Haníjou.

7. června 2007 - Opět vypukly boje mezi ozbrojenými složkami vládních stran Hamás a Fatah, zejména v Pásmu Gazy.

14. června 2007 - Hamás prakticky ovládl Pásmo Gazy. Abbás vyhlásil na palestinských územích výjimečný stav a rozpustil společnou vládu.

15. března 2011 - Desítky tisíc Palestinců ve městech Gaza a Ramalláh na Západním břehu Jordánu manifestovaly za usmíření politických rivalů Hamásu a Fatahu.

Začátek ceremoniálu v sídle egyptské rozvědky se zpozdil kvůli sporu o to, zda vdce Hamásu Mišal bude sedět na podiu spolu s Abbásem. Nakonec byl usazen do první řady publika.

Spor o místo na podiu
Hamás bude podle slov svého vůdce usilovat o nezávislý a svébytný palestinský stát, který bude na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a jehož "hlavním městem bude Jeruzalém". Jde mu prý o stát "bez židovských osadníků a o stát, který se nevzdá jediné pídě země ani práva na návrat" pro Palestince z diaspory. Mišal rovněž řekl, že je jeho skupina připravena zaplatit za smír "jakoukoli cenu".

Egypt se pokoušel marně strany smířit víc než rok. Současnou dohodu umožnilo odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Jeho vláda postupovala proti Hamásu tvrdě, protože se bála šíření jeho vlivu v Egyptě.

Příprava voleb
Společná vláda, která vznikne, má do roka připravit parlamentní a prezidentské volby. Diplomacie, tedy i mírové rozhovory s Izraelem, mají zůstat v kompetenci Organizace pro osvobození Palestiny a Abbáse samotného.

V Izraeli dohoda vyvolala znepokojení, protože se jí Abbásova samospráva, s níž dosud Izrael vyjednával, spojila s teroristickým Hamásem.

Izraelský ministr pasivní obrany Matan Vilnai dnes dohodu označil za pouhý prach. "Nic se jí nezmění, je to jen prach. Hamas s Fatahem se neshodují na ničem, což nejlépe dokládá jejich reakce na smrt Usámy bin Ládina," řekl.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse