Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Památnou věž zachrání turisté

Česko

Co s těžní věží? Nastěhujeme do ní permoníky a pod ni hornické bludiště, navrhují v Oslavanech.

OSLAVANY Roky nevyužitá těžní věž někdejšího dolu Kukla v Oslavanech se stane rozhlednou. A díky svému uspořádání dokonce jednou z mála, na jejíž vrchol se bez problémů dostanou i vozíčkáři.

S návrhem na přestavbu věže přišli majitelé oslavanské strojírny, v jejímž areálu stojí. „Je nevyužitá, přitom nádherně stavěná, a nyní dokonce památkově chráněná,“ podotýká Zdeněk Vévoda, který současně působí ve strojírně a také předsedá Vlastivědnému spolku Rosicko Oslavansko. Třísetletou tradici těžby uhlí v této oblasti by chtěli v nové rozhledně připomínat.

Plány na přestavbu železobetonové věže počítají kromě hornickodůlního muzea i s vybudováním obřího venkovního bludiště imitujícího důlní štoly, jež umožní předvést i simulace závalu a záchrany horníků. A děti by tam viděly permoníky v nejrůznějších podobách a místech – podle indicií, které získají, by hledaly toho „pravého“.

Účet za úpravy přesáhne třicet milionů korun, polovinu má pokrýt příspěvek Regionálního operačního programu Jihovýchod. Podmínkou je úpravy dokončit do dvou let.

Zástupci Klubu přátel rozhleden oceňují plánovanou bezbariérovost – takových je minimum, patří k nim například Petřínská rozhledna či ostravská radniční věž.

V Rosicko-oslavanském revíru jsou ještě dvě zachovalé věže – kovovou u dolu Simson ve Zbýšově opravuje tamní radnice, moderní věž dolu Jindřich II. ve stejném městě patří soukromé firmě, ale zatopená jáma pod ní čeká na zasypání.

***

Z těžní věže rozhledna Kukla: po 24 letech dostane novou funkci

Důl Kukla začal fungovat v roce 1865 a po modernizaci na začátku 20. století se stal centrální šachtou jižní části revíru. Těžní věž měří 37 metrů a těžní stroj byl jako první v ČR zabudovaný přímo v ní. Areál dolu byl vymyšlen tak, že inspiroval tvůrce při stavbě komplexu dolů v maďarské Pécsi. V Kukle až v roce 1932 začaly v podzemí koně nahrazovat lokomotivy. Koně měli pod zemí i stáje. V roce 1947 dostal důl jméno Václav Nosek a k těžbě sloužil až do srpna 1973. Potom věž fungovala pro odčerpávání vody a pro větrání, v jejím okolí vznikla strojírna. V roce 1986 překryla jámu železobetonová deska a v roce 2005 ji odborníci zasypali.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: