25. května 2009 20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pan Ki-mun chce více žen v mírových sborech OSN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pan Ki-mun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pan Ki-mun | foto: ČTK

BONN Generální tajemník OSN Pan Ki-mun si přeje, aby se do mírových jednotek OSN začlenilo více žen. Uvádí se to v jeho prohlášení k Mezinárodnímu dni mírových sil OSN, kterým byl vyhlášen 29. květen.

"Stále ještě je příliš málo ženských modrých přileb," stěžuje si Pan Ki-mun a vyzývá členské státy, aby OSN - i ve světle zvyšujícího se počtu žen v jednotlivých armádách - poskytly více vojaček, policistek a civilních pracovnic.

Podle generálního tajemníka OSN ženské modré přilby, pozorovatelky dodržování lidských práv a další spolupracovnice jsou často schopny lépe komunikovat s domorodými ženami a zprostředkovat jim pocit většího bezpečí, uvádíse v Pan Ki-munově prohlášení.

Vzhledem k tomu, že ženy trpí v konfliktech nejvíce, zejména sexuálním násilím, přispívá nasazení policistek v misích OSN k většímu bezpečí obětí. Dá se tak bojovat proti "kultuře beztrestnosti" u podobných trestných činů, protože ochrana ženskými modrými přilbami usnadňuje obětem postup proti násilníkům, pokračuje text prohlášení, které však podle APA nezmiňuje, že se v minulosti sexuálního násilí na civilistkách dopouštěli i vojáci OSN.

Podle Pan Ki-muna je na světě v současné době historicky nejvyšší počet 113.000 vojáků, policistů a civilistů modrých přileb. Smutný rekord však mírové síly OSN dosáhly loni také, pokud jde o počet úmrtí během mise, když jich zahynulo 132, z toho deset žen.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz