Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Panama Papers dohání i Messiho. Tvrdil, že firma už nefunguje, dokumenty ukázaly opak

Svět

  17:00
PANAMA/PRAHA - Dva roky starý skandál označovaný jako panamské dokumenty (Panama Papers) opět ožívá. Z firmy Mossack Fonseca, která spravovala tajné společnosti politiků, byznysmenů, celebrit i sportovců v daňových rájích, totiž unikly další dokumenty. Německý deník Süddeutsche Zeitung je spolu s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů zveřejnil paradoxně nyní, tři měsíce poté, co panamská firma v březnu ukončila činnost.

Argentina vs. Island. Zklamaný Lionel Messi. foto: Reuters

Z dokumentů vyplývá, že zaměstnanci Mossack Fonseca neznali identitu mnohých ze svých klientů, kteří figurovali v předchozím úniku dat, a kvůli vynucené spolupráci s úřady se ji snažili zjistit. Interní audit ukázal, že Mossack Fonseca neznal skutečné majitele hned 75 procent offshorových firem v Panamě a 72 procent na Britských Panenských ostrovech (závislém území Velké Británie).

Právě Britských Panenských ostrovů se týkalo květnové hlasování v britském parlamentu, kde poslanci rozhodli, že zámořská teritoria musí nově vytvořit veřejné registry majitelů offshorových firem. Tento krok znamenal vítězství protikorupčních aktivistů, kteří upozorňovali na daňové úniky a praní špinavých peněz na ostrovech.

Pákistánský soud obvinil expremiéra z korupce v souvislosti s Panama papers

Mnozí klienti Mossack Fonseca si po zveřejnění celé aféry firmě stěžovali. „Díky vám znají jména všech vašich klientů úřady. Díky Mossacku teď musí platit daně z příjmu,“ psal firmě ironický e-mail Meyer Elmaleh, jeden z nich.

V nově zveřejněných dokumentech je také vidět, jak se k aféře postavili někteří její aktéři. V dubnu 2016 vyšlo například najevo, že argentinská fotbalová hvězda Lionel Messi vlastní spolu se svým otcem od roku 2013 panamskou společnost Mega Star Enterprises. Hráč FC Barcelony vydal ale hned poté prohlášení, že zmíněná společnost je zcela neaktivní a nikdy neměla otevřená žádná bankovní konta.

V e-mailu odeslaném v roce 2016 ale advokát uruguayské pobočky Mossack Fonseca ujišťuje, že „klient společnost Mega Star Enterprises používá“. Mossack Fonseca dal navíc v červenci téhož roku od společnosti ruce pryč a jím dosazené vedení rezignovalo. Messi toho mohl využít k likvidaci společnosti, to se ale nestalo – podle panamského registru firem Mega Star Enterprises stále funguje, jen přešla pod patronát firmy Orillac, Carles&Guardia, konkurence Mossack Fonseca. Jak píše deník Le Monde, převod se mohl jen těžko uskutečnit bez vlastníků společnosti, tedy Messiho a jeho otce.

Stín padá na vlivné Rusy

V Rusku se stal hlavním „hrdinou“ aféry Sergej Roldugin. Violoncellista a přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Zveřejněním panamských dokumentů v dubnu 2016 vyšlo najevo, že je miliardář, který ovládá offshorové impérium. Už tehdy prezident Putin prohlásil, že k Rolduginovým penězům nemá žádný vztah, ale pokud ví, jeho přítel své mi liardy utrácí za nákup drahých nástrojů, které přiváží do Ruska.

Jedna z firem patřících Rolduginovi je ovšem v Panamě oficiálně vyšetřována pro podezření z hospodářských zločinů. Jde o Sonnette Overseas, která nevyvíjela žádnou činnost kromě toho, že inkasovala peníze od ruských oligarchů. Tak například v červenci 2007 získala půjčku ve výši 6 milionů dolarů od jiné offshorové firmy vlastněné Rusem, Levens Trading. Úrok činil 2 procenta. Jenže za několik měsíců byl za úplatu jednoho dolaru (!) celý dluh Rolduginovi odpuštěn. Vzniká tak podezření, že violoncellista sloužil jako zástěrka pro financování ruských politických špiček.

České stopy v Panamě

Němci trestají za Panama papers. Bývalému manažerovi Siemensu zabavili 54 milionů

V nově uniklých dokumentech se objevuje i několik českých jmen. Jde například o chrudimského fyzioterapeuta Jiřího Malivánka, který je podle panamských dokumentů majitelem firem Mostalina Investments S.A. a Watergardens Corporations. 

Tyto společnosti, registrované na Seychelách, spravují akcie desítek českých firem. Petr Ondřej, který v Česku dříve podnikal v solárním byznysu, tam podle Panama Papers vlastnil společnost Gandorf Invest INC. Kvůli podezřelým transakcím prováděným přes tuto a další firmy byl Ondřej se svým společníkem Michalem Bažantem v Česku vyšetřován policií pro možnou zpronevěru a praní špinavých peněz.