Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Bez krytů a zásob. Falešný poplach na Havaji ukázal nepřipravenost na útok

Svět

  5:47
HONOLULU/PRAHA - Stisknutí špatného tlačítka v menu testovacího programu způsobilo na Havaji téměř 40 minut paniky. Místní obyvatelé i turisté se domnívali, že na ostrovy letí balistická rakety. Falešný poplach však ukázal nakolik jsou Havajci nepřipravení na raketový útok.

„Nic vám nehrozí,“ stojí na silničním poutači na Havajském ostrově Oahu. foto: Reuters

„Když naběhl poplach, byli jsme vyděšení. Já i kolega. Dovnitř obchodu se hrnuli lidé jako pominutí. Ale i když to pak odvolali, snažili jsme se zůstat v klidu, ale byli jsme zděšení,“ uvedla pro deník LA Times zaměstnankyně lékárny pětadvacetiletá Gardenia Unutoaová.

‘Vyhledejte okamžitý úkryt‘. Havaj vyděsila falešná esemeska varující před raketovým útokem

Falešný poplach na Havaji vyvolal šok. Na každém mobilním telefonu na ostrovech se totiž objevila zpráva: „Havaj ohrožuje letící balistická raketa. Vyhledejte okamžitý úkryt. Nejde o cvičení.“

Lidé začali panikařit, o pravosti varování nikdo nepochyboval. Po necelých 40 minut byli obyvatelé Havajských ostrovů v nejistotě a obavách. 

Na videích ze sociálních sítí bylo vidět, jak několik lidí odebírá z kanálů poklopy a pomalu spouští děti do potrubí ve snaze je ochránit před výbuchem rakety, která se podle poplašného systému přibližovala k ostrovům.

„Na dnešek nikdy nezapomeneme, byla to noční můra,“ uvedl guvernér Havaje David Ige pro ABC news. A měl pravdu. Podle médií se však ukázalo, nakolik jsou Havajci nepřipravení na potencionální raketový útok.

13.ledna 2018 v 19:49, příspěvek archivován: 15.ledna 2018 v 17:44

JUST IN: Officials say an alert sent to people in Hawaii about an imminent ballistic missile strike was only a test. There is no missile threat to Hawaii, according to the Hawaii Office of Emergency Management https://t.co/uvP73Nju6A https://t.co/S79oQWhx7J

„Byli jsme tak vyděšení. Nevěděli jsme, co dělat, ani co si myslet,“ uvedla jedna žena pro US radio. Podle ABC news je alarmující, že obyvatelé Havaje nevěděli, kam se mají schovat. Někteří se prý schovávali jen pod matrace. 

Lidé se ani kam schovat neměli. Na Havaji totiž není zavedený systém s protiatomovými kryty, ani s nouzovými zásobami. Lidé tak dostávají pouze pokyny, aby nebyli u oken a lehli si na zem.

Pokud by se opravdu uskutečnil útok jadernou zbraní o síle 1 megatuny  zemřelo by přibližně 18 tisíc lidí a dalších 100 tisíc by bylo zraněno. Tato data uvádí propočty dokumentu nazvaného Příprava pohotovosti USA při jaderném útoku.

Podle dokumentu by obyvatelé Havaje měli pouhých dvanáct až patnáct minut na vyhledání úkrytu od ohlášení pohotovosti skrze poplašný systém. A právě ten v sobotu selhal.

Špatné tlačítko

Počítačový systém Havajské agentury pro pohotovostní management umožňuje podle informací deníku Washington Post vyslat několik pohotovostních upozornění a požaduje po zaměstnancích, aby v menu vybrali jedno z nich.

Mezi upozorněními jsou dvě položky pro případ raketového útoku. Jedna je nazvaná „test raketového poplachu“. Tato položka otestuje zda funguje upozorňovací systém, aniž by lidem odeslala jakoukoliv zprávu.

Druhá je označená „raketový útok“. Zvolení této možnosti okamžitě vyšle na každý mobilní telefon na celé Havaji varování pro příjemce s jasnou zprávou: „Okamžitě vyhledejte úkryt. Toto není cvičení.“ A právě tuto položku omylem stiskl zaměstnanec Havajské agentury.

Svou chybu si uvědomil až ve chvíli, kdy mu na jeho osobní telefon dorazila zpráva o hrozícím útoku. Stáhnout zprávu o útoku raketou však musela až Federální agentura, která musela dát povolení, aby skrze systém mohla být zaslána zpráva o falešném poplachu.

Podle informací deníku The Guardian agentura zaměstnance, který falešný poplach spustil, nepropustí. Jen jej prozatímně vedení přesunulo do jiného odboru agentury.

Autor:
Témata: USA, Havaj, USA, CNN, David Ige, Twitter

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!