Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

‚Panna Marie není pošťačka.‘ Vatikán tápe nad zázrakem z Bosny, zvažuje vyslance

Svět

  6:00
MEDŽUGORJE/PRAHA - Svatý stolec uvažuje o jmenování zvláštního správce v bosenském Medžugorje. Tamní zjevení Panny Marie však Vatikán nadále za zázrak neuznává, byť je nikdy neoznačil za podvrh.

Psalo se 24. června 1981 a šestice dětí právě zaháněla ovce z pastvy na noc domů, když na kopci nad městečkem poprvé spatřily ženu s dítětem. Podle nich se jim od té doby zjevovala pravidelně každý den po několik let. foto: Shutterstock

Je to jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst světa. Každoročně do maličkého bosenského Medžugorje, posazeného mezi dvěma kopci asi 30 kilometrů jižně od Mostaru, zamíří na dva miliony věřících.

To proto, že se tam posledních 35 let prý zjevuje Panna Marie.

Psalo se 24. června 1981 a šestice dětí právě zaháněla ovce z pastvy na noc domů, když na kopci nad městečkem poprvé spatřily ženu s dítětem. Podle nich se jim od té doby zjevovala pravidelně každý den po několik let. Tři z nich ji prý vídají dodnes.

Ani zázrak, ani podvrh

Vatikán ovšem nikdy tato zjevení oficiálně za zázrak neuznal. Zároveň však církev nikdy tyto události nevyvrátila a neoznačila za podvrh. Diecéze tak na toto místo nesmí pořádat poutě. Pokud se ale věřící rozhodnou sami do Medžugorje vydat, nic jim v takové cestě nebrání.

Proslulé poutní místo. Međugorje ročně navštíví dva miliony věřících.

Nyní, 35 let od prvního zjevení, by se ovšem postoj Vatikánu k tomuto poutnímu místu mohl zásadně změnit.

Mluvčí končí

  • Lombardi na konci měsíce skončí ve funkci, kde jej nahradí jeho dosavadní zástupce, americký novinář Greg Burke. Třiasedmdesátiletý Lombardizačal za Svatý stolec mluvit před deseti lety, do funkce ho jmenoval tehdejší papež Benedikt XVI.
  • Americký občan bude v této funkci vůbec poprvé. Šestapadesátiletý Burke začal pro tiskové oddělení Vatikánu pracovat v roce 2012, předtím působil řadu let v časopise Time, v televizi Fox a také jako dopisovatel agentury Reuters. Do služeb církevního státu nastoupil jako specialista na styk s veřejností ve velmi vypjaté době, kdy se probíraly případy pedofilních kněží, korupční skandály nebo dozvuky aféry VatiLeaks s únikem důvěrných dokumentů.
  • Ve funkci zástupce mluvčího Vatikánu vystřídá Burkeho španělská novinářka Paloma Garcíová, která se podle agentury AP stane první ženou v této pozici. Čtyřicetiletá novinářka dosud působila jako zpravodajka španělského rozhlasu COPE v Římě a ve Vatikánu.
  • Burke i Garcíová se funkcí ujmou 1. srpna.
- ČTK -

Svatý stolec totiž zvažuje, že by do Medžugorje vypravil zvláštního vyslance. Potvrdil to vatikánský mluvčí Federico Lombardi v reakci na tyto zprávy v médiích. „Jmenování apoštolského správce pro Medžugorje, který by jej řídil v závislosti přímo na Svatém stolci, je možností, která je v tuto chvíli zvažována,“ uvedl před několika dny Lombardi.

Zdůraznil ovšem, že je to jen jedna z variant a že konečné rozhodnutí ještě Vatikán neučinil.

Utnout kontroverze

Už jen samotné potvrzení toho, že Svatý stolec o takové možnosti vůbec uvažuje, ale notně rozvířilo spekulace kolem dalšího osudu poutního místa. Vyslání člověka z Vatikánu by totiž znamenalo jedno – že se nyní Svatý stolec snaží převzít režii oblíbeného poutního místa, které spravují františkáni, a utnout tak veškeré kontroverze, jež ho provázejí.

Jak nicméně poznamenávají někteří kritici, je otázkou, proč by se nyní, po tolika letech, k takovému kroku Vatikán rozhodl. Nebývale dlouhá doba, která od prvního údajného zjevení uplynula, přitom svědčí o jistých pochybách z jeho strany. Třeba zjevení ve francouzském Lourdes v roce 1858 uznal za zázrak už po čtyřech letech. U zjevení Panny Marie v portugalské Fatimě v roce 1917 pak přišel souhlas Vatikánu po 13 letech.

Skeptický František

Ostatně, nemalou měrou naznačil skepsi v případě Medžugorje v jednom ze svých loňských prohlášení i papež František.

„Panna Marie není vedoucí místní pošty, která by někomu každý den posílala zprávy,“ nechal se slyšet jen pár dní po návštěvě Sarajeva loni v červnu.

Mezi Kosovem a Srbskem hoří nový spor. Jablko sváru? Touha po UNESCO

Tehdy také uvedl, že by již brzy měl Vatikán zveřejnit závěry zvláštní komise, která události v Medžugorje prošetřovala. Komise složená z prelátů a teologů vznikla v roce 2010 na žádost bosenských biskupů a údajnými zázraky v Medžugorje se zabývala další čtyři roky. Dodnes však její závěry Vatikán nezveřejnil.

Místo toho nyní uvažuje o vyslání svého člověka. Spekuluje se tak, že církev možná uzavřela celou věc s tím, že v Medžugorje se žádný zázrak nestal. Podle kritiků si je však zároveň dobře vědoma významu tohoto místa pro věřící a jakou úlohu sehrává při prohlubování jejich víry.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!