Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pánové zužují

Česko

Jaké se letos nosí kravaty?

Chorvatští vojáci, kteří bojovali za třicetileté války ve Francii, mívali na krku uvázaný šátek, jehož konce visely dolů. Král Ludvík XIV.

byl z této „Croaty“ tak nadšený, že brzy zaměstnával „kravatáře“, který mu každý den předkládal jejich bohatý výběr. Ovšem s kravatou, jak ji známe dnes, je spjato až jméno krejčího Jesse Langsdorfa, který v roce 1924 představil její model dlouhý 146 cm. Zatímco délka víceméně přetrvala, šířka se proměňuje: v 70. letech mívaly i 15 cm, dnes je naopak na vzestupu sportovnější look - úzké „skinny“ kravaty.

Škála barev i vzorů je takřka neomezená.

I obliba všech odstínů růžové - před pár lety ještě nemyslitelné - rok od roku stoupá. Kvalitní hedvábné kravaty mívají vzor vetkaný, ty levnější, vyrobené nejčastěji z polyesteru, bývají potištěné.

Stálicí jsou kravaty s proužkem.

„Zejména v anglicky mluvících zemích ale mohou barvy a pruhy znamenat příslušnost k univerzitě či instituci, a při kontaktu se zahraničními kolegy kvůli tomu může nastat trapná situace,“ upozorňuje stylista Kája Pavlíček. O poslední sezoně říká, že připouští i kombinace různých vzorů na kravatách a košilích. „Ale pozor, všeho moc škodí!“ varuje. Toho si je vědom i podnikatel Pavel (45), kterého potkávám na pražském veletrhu elektrotechniky. „Jsem odvážnější, než jsem býval, ke košili s decentním proužkem si dnes klidně vezmu kravatu se vzorem. Ale motiv musí být opravdu jemný. Na něco výraznějšího bych si netroufl.“

Ogeneraci mladší manažer Zdeněk má úzkou kravatu. „Už je k dostání docela slušný výběr a hlavně - klasické široké mi už nějaký ten pátek přijdou trochu mimo.“ „Skinny“ kravata má na šířku méně než pět centimetrů, hodí se k ní štíhlejší uzly (Four-In-Hand či Half Windsor) a oblíbili si ji hlavně mladší a sportovně založení muži.

O autorovi| text a foto Iva Pospíšilová