1. března 2010 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Paparazziové se zalekli královny. Odškodní princovu přítelkyni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA Před čtvrt rokem překvapila britská královna Alžběta II. ostrým výstupem proti neotřelému jednání fotoreportérů. Oficiálně tehdy vyzvala média, aby přestala zveřejňovat nelegálním způsobem pořízené snímky její rodiny, a prohlásila, že bude pro takzvané paparazzie požadovat přísnější právní postihy.

Ačkoliv většina britských médií přijala královninu výzvu s veškerou vážností, paparazziové se na soukromých pozemcích členů královské rodiny objevují i nadále - jeden z nich se jal fotografovat přítelkyni prince Williama Kate Middletonovou během vánočního prázdninového odpočinku. Je zřejmé, že slovo královny má v Británii stále velký význam, neboť když nyní Middletonová pohrozila odpovědným fotoagenturám žalobou, ty ochotně přistoupily na výplatu odškodného ve výši deseti tisíc liber (zhruba dvou set devadesáti tisíc korun), jen aby se věc obešla bez soudního řízení.

"Soud si nemůžeme dovolit. Kdybychom ho prohráli, mohlo by nás to stát také sto tisíc liber," citoval britský list The Sunday Times nejmenovaného zástupce jedné z agentur, který vyjádřil obavy ze zpřísněných pravidel posuzování zásahů reportérů do rodinného života. Podle nich jsou nejzávažnější případy nelegálního pořizování snímků a paparazziovského pronásledování právně hodnoceny jako "obtěžování" neboli "harassment".

Na zpřísnění upozornila britská média koncem loňského roku Tisková komise pro posuzování stížností (PCC), která tak reagovala na přímou výzvu královny. Alžběta II. se podle svých tehdejších slov rozhodla učinit opatření, aby ochránila svá vnoučata před jednáním paparazziů, které začalo připomínat bezohledné vpády do soukromí tragicky zesnulé princezny Diany.

Nejnovější případ obtěžování fotoreportéry se týká snímků Kate Middletonové na tenisovém kurtu u jedné z rezidencí cornwallského hrabství. Přítelkyně druhého v pořadí nástupců na britský trůn zde s rodinou trávila vánoční prázdniny. Pořídil je reportér Niraj Tanna z fotoagentury Ikon Pictures, jejímž prostřednictvím pak snímky nabídl další agentuře Rex Features a rovněž všem spolupracujícím médiím.

S ohledem na výzvu královny a oznámení PCC se britská média rozhodla fotografie nepoužít, byly nicméně otištěny v jednom z německých listů. Middletonová proto dala pokyn právníkům, již kromě odškodného žádají také stažení fotografií a veřejnou omluvu. Protistrana zřejmě na požadavky přistoupí, její zástupci se však nechali slyšet, že nejde ani tak o problém konkrétních snímků jako spíše o snahu královské rodiny dosáhnout exemplárního trestu.
Najdete na Lidovky.cz