Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papež blahořečil. Poprvé osobně

Česko

Papež Benedikt XVI.

na závěr své čtyřdenní návštěvy Británie blahořečil britského teologa a kardinála Newmana, který přestoupil z anglikánské církve do katolické.

BIRMINGHAM Papež Benedikt XVI. včera v Birminghamu při mši pod širým nebem blahořečil kardinála Johna Henryho Newmana. Mše se podle médií zúčastnilo více než 50 tisíc lidí, podle Arcibiskupství pražského byl mezi nimi i kardinál Miloslav Vlk. Blahořečení kardinála, který konvertoval od anglikánské církve ke katolicismu, bylo hlavním bodem posledního dne papežovy návštěvy v Británii.

Benedikt XVI. včera vůbec poprvé od chvíle, kdy se stal papežem, někoho blahořečil osobně. Podle zpravodajského serveru BBC tím chtěl zdůraznit Newmanův význam. John Henry Newman žil v 19. století a účastnil se anglikánského reformního hnutí, jehož cílem byla obnova církevního náboženského života v Británii. V roce 1845 však konvertoval ke katolicismu. Jeho blahořečení je krokem, který v katolické církvi předchází možnému prohlášení za svatého.

Benedikt XVI. včera při bohoslužbě připomněl i letošní 70. výročí letecké bitvy o Británii za druhé světové války. Papež, jenž pochází z Německa a za druhé světové války byl přinucen vstoupit do Hitler Jugend, vzdal hold Britům, kteří bojovali proti „zlé ideologii“ nacistického režimu. „Po sedmdesáti letech si se zahanbením a hrůzou připomínáme strašný rozsah zmaru a devastace, které s sebou válka přinesla,“ řekl. Zdůraznil přitom, že je třeba usilovat o mír všude, kde se objeví hrozba konfliktu.

Protesty odpůrců Nedaleko místa, kde se konala mše, se sešla i malá skupina papežových odpůrců, kteří protestovali proti návštěvě hlavy katolické církve v Británii. BBC uvedla, že zde před zahájením bohoslužby demonstrovalo asi 20 lidí. Výrazně větší účast byla na sobotní protipapežské demonstraci v Londýně, které se zúčastnilo několik tisíc lidí.

Čtyřdenní návštěva Benedikta XVI. je první oficiální návštěvou hlavy katolické církve v Británii. V roce 1982 tam sice byl jeho předchůdce Jan Pavel II., ale jen neoficiálně. Nejvyšší představitel katolické církve má v zemi obtížnou pozici vzhledem k tomu, že již v 16. století se od Říma odtrhla anglikánská církev. Kromě toho velká většina Britů nesouhlasí s katolickou církví v řadě otázek, jako jsou celibát, postavení žen, odmítání antikoncepce a potratů.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...