Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Papež česky nepromluvil, v poselství Městu a světu upozornil na Sýrii

Svět

  11:47aktualizováno  13:43
VATIKÁN - Papež František z balkonu baziliky svatého Petra pronesl své první vánoční poselství Městu a světu. Zatímco jeho předchůdci k věřícím promlouvali desítkami světových jazyků, František pronesl řeč v italštině, závěrečné požehnání zaznělo latinsky.

Papež František mává věřícím, kteří si přišli vyslechnout poselství Městu a světu na Svatopetrské náměstí. foto: Reuters

Toto požehnání papež pronáší vždy na Boží hod vánoční. Papež se na balkóně Svatopetrské baziliky objevil v pravé poledne a po odehrání italské a vatikánské hymny promluvil k zaplněnému náměstí věřícími, kteří hlavu církve vítali hlasitým potleskem.

Konflikty a přírodní pohromy

Papež mluvil o světových ozbrojených konfliktech, které mu leží na srdci. "Modleme se nadále k pánu, aby milovaný syrský lid ušetřil nového utpení, aby bojující síly ukončily násilý a umožnily přístup jumanitární pomoci," řekl k situaci v Sýrii. K pokoji vybízel i nevěřící. "Každý by měl být mírotvůrcem," uvedl papež. "Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé.

Zmínil se i o afrických zemích jako je Sudán nebo Nigérie drásaná ozbrojenými útoky, při nichž umírají nevinní. Vyjádřil přání o usmíření Izraelců a Palestinců, ale také zastavení teroristických útoků v Iráku nebo obchodu s lidmi. Nezapomněl zmínit ani přírodní pohromy, zejména tajfun na Filipínách.

Latinské požehnání

Místo pozdravů v mnoha jazycích, které pronášeli jeho předchůdci, požehnal všem přítomným i sledujícím Urbi et orbi prostřednictvím médií, své požehnání pronesl v latině.

Předchozí Urbi et orbi

František je v úřadu od března a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) měl příležitost pronést o letošních Velikonocích. Věnoval se v něm konfliktům v Izraeli a Sýrii a vyslovil se také proti vyčerpávání přírodních zdrojů.

Františkovi předchůdci tuto příležitost většinou využili k modlitbě věnované konkrétní skupině lidí nebo událostem, často obětem konfliktů nebo globálním společenským jevům.

Autoři: ,