15. února 2010 19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Papež je nominován za své album na britskou hudební cenu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. |

ŘÍM Papež Benedikt XVI. byl nominován na britskou hudební cenu Classical BRIT Award za své komerčně úspěšné album vánočních písní, modliteb a hudby Alma Mater. Oznámila to agentura Reuters.

Papež bude mít tvrdou konkurenci v takových hvězdách, jako je Only Men Aloud, Howard Goodall, Coldstream Guards, čtrnáctiletá britská hvězda Faryl Smithová či bývalý finalista soutěže X Factor Rhydian Roberts, jejichž nahrávky patřily loni k největším bestsellerům.

Za své druhé album Harmony byla nominována také skupina The Priests, kterou tvoří tři severoirští katoličtí duchovní.

CD měl i Jan Pavel II.

Benedikt XVI. není první papež, který má svou nahrávku. Někteří skladatelé a producenti, kteří pracovali na tomto projektu, se již v roce 1999 podíleli na podobném albu nazvaném Abba Pater. Na něm byl zachycen hlas Benediktova předchůdce, papeže Jana Pavla II.

Vítěz, kterého si zvolí návštěvníci internetového serveru www.classicfm.co.uk, bude oznámen 13. května v při slavnostním ceremoniálu Classical Brit Awards v Royal Albert Hall.

Papežovo album Alma Mater se koncem listopadu objevilo na trhu i v České republice. Zahrnuje osm originálních skladeb současné hudby, mezi nimiž zaznívá gregoriánský chorál a papežův hlas. Benedikt XVI. zpívá chvalozpěv a přednáší modlitby k Panně Marii v několika jazycích včetně italštiny, francouzštiny a latiny.

CD nahrál londýnský Královský filharmonický orchestr doprovázený sborem Římské filharmonické akademie. Ke sboru se kromě papeže připojilo i mnoho představitelů Vatikánu.

Benedikt XVI. je milovník hudby a sám hraje na klavír, jeho oblíbenými skladateli jsou Wolfgang Amadeus Mozart a Johann Sebastian Bach.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz