28. září 2009 7:25, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Papež odletěl. Návštěva byla mimořádně úspěšná, míní Klaus

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 778Diskuse
Papež se loučí s Českem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež se loučí s Českem | foto: ČTK

PRAHA Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice skočila. Krátce po osmnácté hodině papež nastoupil do českého vládního speciálu a odletěl do Říma. Prezident republiky Václav Klaus hodnotí papežovu návštěvu Česka jako mimořádně úspěšnou. Návštěva podle něj posílila vztah naší země s Vatikánem.

OBRAZEM: Snímky fotoreportérů Lidových novin z návštěvy papeže v Česku si prohlédněte ZDE

Papež zavítal do Česka po 12 letech a zájem o jím vedené mše předčil očekávání české církve. Prezident byl hlavě katolické církve nablízku téměř při všech příležitostech, které to umožňovaly, což u jeho předchůdce Václava Havla nebylo při návštěvách Jana Pavla II. úplně obvyklé.

Papež se Čechům zavděčil i tím, že několikrát během své návštěvy promlouval česky. V českém jazyce také začal svůj projev, jímž se s Českou republikou loučil.

ON - LINE

Už odpoledne si dnes papež na obědě s biskupy pochvaloval dobrou organizaci programů v Praze, Brně a Staré Boleslavi a opakovaně vyjádřil spokojenost s návštěvou. Podle mluvčího Vatikánu Federico Lombardiho papež mimo jiné uvedl, že zde nalezl zemi s křesťanskými kořeny a bohatou kulturní tradicí, která může být prostředníkem mezi Východem a Západem. Vlk podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory pochopil z papežových slov, že se Benediktovi XVI. nezdá Česko tak ateistické, jak bývá popisováno.

Na druhou mši přišlo 50 tisíc lidí

Krátce před polednem skončil papež Benedikt XVI. svoji druhou a poslední mši v Česku, tentokrát pro 50.000 lidí. Na Proboštské louce ocenil skutky patrona českých zemí svatého Václava, který podle něj může posloužit jako vzor i pro dnešního člověka, obzvláště pak pro ty, "kteří řídí osudy společnosti a národa".

Benedikt XVI. v proslovu připomněl a ocenil život a činy legendárního knížete, jehož ostatkům se ještě před mší v nedaleké bazilice poklonil. "Právem ho proto vzýváte jako dědice svého národa a ve vám dobře známé písni jej prosíte, aby mu nedal zahynout," řekl papež věřícím.


Vše nejlepší prezidentovi

Mši z Brna sledovalo na ČT půl milionu lidí

Přímý přenos nedělní bohoslužby, kterou v Brně
sloužil papež Benedikt XVI., přilákal k televizním obrazovkám 482.000 diváků České televize.

Je podle něj zajímavé si povšimnout, že Boleslav se sice bratrovraždou zmocnil pražského knížecího stolce, avšak koruna, kterou si pak vkládali na hlavu jeho následníci, nenesla Boleslavovo jméno. "Nese naopak jméno svatého Václava, na svědectví, že 'trůn krále, který soudí chudáky spravedlivě, bude stát navěky'," uvedl. V úvodu projevu také popřál prezidentovi Václavu Klausovi i všem dalším, kteří nosí toto jméno, k jejich dnešnímu svátku.

Před začátkem bohoslužby Benedikta XVI. krátkým proslovem uvítal kardinál Miloslav Vlk. I on připomněl svatého Václava a jeho dnešní svátek. "Skutečnost, že přicházíte s námi a s celým národem oslavit tento den, chápeme jako projev úcty k duchovnímu odkazu našich dějin," uvedl. Poté papežovi předal dar: skleněnou mešní soupravu z křišťálu.

Dary od mladých křesťanů
Od zástupců mladých křesťanů dostal papež dary - fotoalbum zachycující mimo jiné život mladých věřících v Česku a šek na téměř 300.000 korun na podporu mladých lidí v Africe. Ve své následující promluvě označil papež mládež za naději církve a přítomné pozval k účasti na Světových dnech katolické mládeže v Madridu v roce 2011.

Anketa

Jak hodnotíte návštěvu papeže Benedikta XVI. v Česku

Zanechal výborný dojem, lepší než jsem čekal 4250
Řekl jen to, co se od něj čekalo předem 505
Zklamal mě 248
Nezajímalo mne to 3336

Benedikt XVI. na úvod své řeči adresované mladým křesťanům poděkoval za jejich přítomnost s tím, že z ní cítí nadšení a velkorysost. "S vámi se i papež cítí mladý," prohlásil dvaaosmdesátiletý Benedikt XVI.

Mládí je podle něho spojeno s touhou po štěstí. "Ve vašem věku se totiž činí první velká rozhodnutí, schopná nasměrovat život k dobru, nebo ke zlu," řekl. V této souvislosti se kriticky vyslovil na adresu "konzumní společnosti". "Bohužel je nemálo vašich vrstevníků, kteří se nechají uchvátit klamnými vidinami umělých rájů, aby se pak ocitli ve smutné osamělosti," uvedl Benedikt XVI..

Na závěr pozdravil papež přítomné v češtině, slovenštině, polštině i němčině. Desetitisíce mladých mu odpovědělo bouřlivým potleskem.

Jako karneval
Podle reportérů LN to na louce před mší vypadalo jako na fotbalovém stadionu nebo karnevalu. Někteří lidé mají na hlavách i žluto-bílé přelivy, tedy tradiční papežské barvy.

Příchod lidí na bohoslužbu ve Staré Boleslavi

Před bazilikou čekali papeže kardinál Vlk i hejtman Rath
Před bohoslužbou navštívil papež Benedikt XVI. baziliku sv. Václava. Při jeho příjezdu do Staré Boleslavi, která je tradičním poutním místem, se městem rozezněly zvony. Po vystoupení z auta ho přivítal kardinál Miloslav Vlk. U vstupu do chrámu na hlavu katolické církve čekal hejtman David Rath (ČSSD) a starosta města Ondřej Přenosil.S dalšími představiteli církve pak prošel chrámem, až k ostatkům svatého Václava, před kterými se na chvíli zastavil. Poté se pozdravil se starými kněžími, zapsal se do pamětní knihy města a dostal i kopii Palladia země české, ochranného obrazu českých zemí.

Projev papeže Benedikta XVI.Autobusy jezdily každou minutu
Na papeže během dopoledne přicházely davy poutníků od improvizovaného parkoviště pro osobní automobily, které bylo vytvořeno u sjezdu z dálnice. V centru Staré Boleslavi se setkávaly s druhým proudem poutníků, který mířil na Proboštskou louku od autobusového nádraží.

Slovensko kritizuje Čechy: Jste moc ateističtí

Slovenské tisk zdůrazňuje, že Česko patří k nejateističtějším zemím na světě a vyzdvihuje z projevu papeže Benedikta XVI. pobídku Čechům, aby nezapomínali na tradice. Také si všímá vekého počtu slovenských poutníků, kteří dorazili do Brna.

Stovky věřících využily zvláštních autobusových linek do Boleslavi od zastávek metra Černý Most a Letňany. Na boleslavské autobusové nádraží přijížděly plné autobusy téměř každou minutu, dostat se do nich ale prý nebyl problém.

"Bylo to úplně plynulé, je to hezky připravené," řekla Aneta, která kvůli mši přijela už v neděli do Prahy od Hradce Králové. "Tam čekalo u metra asi deset autobusů a krásně se naplnily a zase odjely," dodala.

Jeptišky jdou za úsvitu na mši u Staré Boleslavi

Mnozí poutníci do Boleslavi dorazili již v neděli, podle policejní mluvčí jich ve stanovém městečku vedle Proboštské louky přenocovalo zhruba 10.000. Byl mezi nimi i osmnáctiletý Jan Skotnica z Ostravy, který si dnes přivstal, aby obsadil dobré místo blízko u pódia. Spolu se svými přáteli tu od 04:00 posedával na karimatkách.

Poutníci dorazili pěšky i na kolech

"Jsou to desítky farností, které se vydaly na tuto mši pěšky. Některé poutě začaly již včera nebo předevčírem (v neděli nebo v sobotu), vzhledem k tomu, jak vzdálené ty farnosti jsou," uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Na cyklopouť se vydali poutníci z Prostějova.

"Přijelo nás dvacet, jsme skupina mládeže z naší farnosti. Je to i zajímavé setkání s lidmi, se kterými se běžně nevidím, kteří jsou třeba zdaleka a podobně," popsal důvod své cesty do Boleslavi. Nejvíce se ale samozřejmě těší na setkání s papežem, kterého uvidí poprvé.

Záchranná služba musela zasahovat ve 12 případech, z toho nejvážnější bylo jedno podezření na infarkt. Péči lékařů si vyžádaly také dva epileptické a jeden astmatický záchvat. Určité potíže se objevily také při najíždění autobusů, kterých přijelo do města kolem tří stovek. Policisté ale nemuseli řešit žádnou dopravní nehodu.

Papež v Česku

Papeže do Česka pozvali čeští biskupové a prezident Václav Klaus. V neděli se v Brně za jeho účasti konala veřejná mše za účasti 120.000 lidí. V Praze se Benedikt XVI. potkal se zástupci politického, společenského, akademického života a také s představiteli katolické i ostatních církví. Navštívil též světoznámé malostranské poutní místo s Pražským Jezulátkem, jemuž přinesl zlatou korunku.

Lidovky.cz, ČTK
  • 778Diskuse