23. prosince 2008 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Papež přijede do České republiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 728Diskuse
Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

PRAHA Do České republiky přijede v září příštího roku papež Benedikt XVI. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil kardinál Miloslav Vlk. Nejvyšší představitel katolické církve by měl v Česku strávit přibližně tři dny.

Vlk neuvedl podrobnosti s tím, že program návštěvy hlavy katolické církve je stále v jednání. "Už se něco klube. Ale Vatikán vše o takových návštěvách publikuje, až když je příprava skončená. A teď se mnoho věcí připravuje," řekl kardinál.

O návštěvu papeže katolíci v Česku usilují dlouho. Česká biskupská konference (ČBK) papeže zvala loni v lednu, podle zdroje ČTK se o návštěvě jednalo i letos v listopadu. K zahájení jednání o návštěvě papeže je ale nutné i písemné pozvání od prezidenta republiky.

Podle Ladislava Mravce z prezidentské kanceláře byla už Vatikánu doručena obě pozvání, a to jak od biskupské konference, tak od prezidenta. Zdůraznil, že pozvání papeže od prezidenta je jen jakýsi přátelský akt, na který pak navazuje další jednání, které je v případě úspěchu ukončeno oficiálním ohlášením, že se návštěva uskuteční.

Polsko, rodiště svého předchůdce, navštívil Benedikt XVI. v květnu 2006, stejný rok v září přijel do svého rodiště - Bavorska. Loni v září byl v Rakousku.

Česká republika s Vatikánem stále neuzavřela navrženou česko-vatikánskou smlouvu, která má upravovat postavení římskokatolické a řeckokatolické církve v ČR. Vatikán ji podle velvyslance ČR ve Vatikánu Pavla Vošalíka schválil, ovšem Česko ji nepřijalo.

Dokument byl s Vatikánem vyjednán v době sociálnědemokratické vlády Miloše Zemana za úzké součinnosti ODS. Přestože smlouva byla podepsána již v roce 2002, její ratifikace dosud nebyla završena. Návrh dokumentu zamítla následující rok sněmovna. Poslanci dospěli k názoru, že navržená dohoda je pro stát nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Ve Vatikánu to vyvolalo rozčarování.

Serveru Aktuálně.cz Miloslav Vlk řekl, že příští rok by mohla být smlouva mezi Vatikánem a Českou republikou znovu projednána a tentokrát podepsána. Benedikt XVI., vlastním jménem Joseph Ratzinger, pochází z Německa. Zvolen papežem byl 19. dubna 2005. V úřadu nahradil Jana Pavla II., který byl papežem od roku 1978. Jan Pavel II. navštívil Českou republiku třikrát, naposledy v roce 1997.
ČTK, Lidovky.cz
  • 728Diskuse