5. dubna 2016 18:36, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež se chystá navštívit Řecko. Chce vyjádřit solidaritu s uprchlíky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Papež František v neděli ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v neděli ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k... | foto: Reuters

ATÉNY/VATIKÁN Papež František navštíví příští týden Řecko a plánuje zavítat na ostrov Lesbos, aby tak upozornil na svízelnou situaci, v níž se v této zemi nacházejí tisíce migrantů prchajících před konflikty do Evropy. Podle agentur Reuters a AFP to v úterý sdělili činitelé řecké vlády a potvrdili tak předchozí informace řecké pravoslavné církve. Vatikán se k této cestě zatím oficiálně nevyjádřil.

Řecké vládní zdroje zároveň uvedly, že spolu s papežem se na Lesbos vydá také konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., jemuž je volně podřízena pravoslavná část křesťanů, a řecký premiér Alexis Tsipras. Podle ještě oficiálně nepotvrzených zpráv má František návštěvu vykonat 14. a 15. dubna.

Svatý synod, který je vrcholnou autoritou řecké pravoslavné církve, ve svém prohlášení uvedl, že by chtěl, aby papež zavítal na Lesbos. Na tento ostrov v Egejském moři loni připluly stovky tisíc uprchlíků z Blízkého východu, Asie i Afriky mířících do západních zemí.

V prohlášení se rovněž konstatuje, že František vyjádřil přání vykonat návštěvu, aby upoutal pozornost na konflikt v širší středomořské oblasti, „který má nepříznivý dopad na křesťanské komunity, a aby zdůraznil humanitární problém vyvolaný zoufalými uprchlíky, kteří hledají lepší život v Evropě“.

Vatikánské úřady zatím oficiálně návštěvu papeže v Řecku neoznámily. Nicméně mluvčí Vatikánu Federico Lombardi nepopřel „kontakty“ v souvislosti s takovou cestou Františka. Pontifik 27. března kritizoval „odmítnutí“ migrantů a uprchlíků „těmi, kteří jim mohou nabídnout přijetí a pomoc“ v narážce na dohodu Evropské unie a Ankary o vracení migrantů z Řecka do Turecka.

ČTK
  • 2Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.