Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Papež v Británii: Církev v aféře pedofilních kněží selhala, přiznal

Svět

  10:22aktualizováno  20:33
LONDÝN - Papež Benedikt XVI. je na první oficiální návštěvě ve Velké Británii. Jeho letoun přistál na letišti ve skotském Edinburghu, kde se papež setkal s hlavou anglikánské církve královnou Alžbětou II.

Papež přiletěl na první oficiální návštěvu Británie foto: Reuters

Papežově návštěvě předcházely kontroverze a napětí. Klíčovým faktorem je schizma mezi katolíky a anglikánskou církví, která se od Říma odtrhla v 16. století. Napětí zvyšují i dozvuky pedofilních skandálů uvnitř katolické církve.

Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek

Papežova návštěva ve Velké Británii potrvá čtyři dny

Během rozhovoru s novináři cestou do Británie na palubě letadla papež prohlásil, že ho "tato odhalení šokovala a velmi rozesmutnila".

Papež v Británii

Papež přijíždí do Velké Británie od vzniku samostatné anglikánské církve v roce 1534 teprve podruhé. Prvním papežem, který do Británie od té doby přijel, byl Benediktův předchůdce Jan Pavel II.

V roce 1982 zde byl však jen na pastorační návštěvě, zatímco Benedikt přijíždí oficiálně jako hlava katolické církve.

"Velmi mě také rozesmutnilo, že církev nebyla dostatečně bdělá a nepřijala dostatečně rychle a rozhodně potřebná opatření," prohlásil papež a zdůraznil, že chce obětem nabídnout "hmotnou, psychologickou a duchovní" pomoc. Jde zatím o jeho zatím nejjasnější přiznání, že katolická církev v celé aféře selhala.

Papežův přílet v Británii poznamenal i rozhovor německého kardinála Kaspera, který mnichovskému časopisu Focus řekl, že Británii poznamenal "nový a agresivní ateismus". "Když přistanete na londýnském letišti v Heathrow, někdy si myslíte, že jste přistáli v třetím světě," řekl kardinál. Kasper měl doprovázet papeže, ale Vatikán oznámil, že se cesty nezúčastní, údajně ze zdravotních důvodů.

Papežovu návštěvu ve Velké Británii provázejí protestyPodle Podle průzkumů velká část Britů rovněž nesouhlasí s některými postoji katolické církve, zejména pokud jde o potraty, antikoncepci, homosexuály a postavení žen. Tyto postoje odsoudil ve středu zveřejněný otevřený dopis stovky intelektuálů, který podepsali například herec Stephen Fry, biolog Richard Dawkins či spisovatelé Terry Pratchett a Philip Pullman.

Přečtěte si více o reakci Britů na návštěvu papeže


Během papežova pobytu se chystá také řada protestů a na modlitby a mše pod širý nebem v Glasgowě, Birminghamu i Londýně se dosud neprodaly tisíce lístků. Benedikt XVI. však dnes řekl, že ho potenciální protesty neznepokojují.

"Když jsem jel do Francie, řekli mi, že to je antiklerikální země. Když jsem jel do České republiky, řekli mi, že to je nejméně náboženská země v Evropě," řekl papež novinářům. "Ve Francii i v České republice jsem se setkal s vřelým přijetím katolické komunity", uvedl.

Papež varoval mladé před pokušením drog, peněz a sexu
Při mši pod otevřeným nebem v Glasgowě papež varoval před "diktaturou relativismu, která hrozí zakrýt neměnnou pravdu o přirozenosti člověka, jeho osudu a jeho základní dobrotě".
"Někteří lidé se snaží vyloučit náboženskou víru z veřejné diskuse, privatizovat ji nebo ji dokonce označovat za hrozbu rovnosti a svobodě," řekl papež ve svém kázání.

Papež v Glasgowě varoval mladé Skoty před "každodenními pokušeními drog, peněz, sexu, pornografie a alkoholu". "Svět vám říká, že vám přinesou štěstí, ale tyto věci ničí a rozdělují," řekl asi 65.000 účastníkům mše v glasgowském Bellahouston Park. Velkou část z nich tvořili právě mladí lidé.

Po stekání s královnou a mši v Glasgowě se papež přesune do Londýna. Tam v pátek a sobotu povede večerní modlitby v Hyde Parku a setká se s premiérem Davidem Cameronem.

Vyvrcholením cesty bude v neděli v Birminghamu blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana, který žil v 19. století a byl jedním z nejznámějších konvertitů od anglikánství ke katolictví.

Oficiální suvenýry k příležitosti návštěvy hlavy římskokatolické církve ve Velké Británii.

Boj mezi anglikány a katolíky

Anglikánskou církev ustavil v roce 1534 Jindřich VIII., když papež odmítl zrušit jeho manželství s Kateřinou Aragonskou. Sám se jmenoval svrchovanou hlavou církve v Anglii. Tím začalo mnohaleté napětí mezi Londýnem a Vatikánem.
Po krátkém experimentu s protestantismem v době vlády jeho syna Eduarda VI. (1547-53) a návratu ke katolicismu za vlády jeho starší sestry Marie I. (1555-58) Anglie oficiálně přijala anglikánskou církev v roce 1559 za vlády Alžběty I. (1558-1603). S výjimkou krátkého období panování katolíka Jakuba II. (1685-88) byla až do roku 1791 katolická církev v Británii ilegální a katolíci byli pronásledováni. Občanská práva, včetně povolení volit, se jim vrátila až v roce 1829. Dodnes si však členové královské rodiny nesmějí brát katolíky, jinak přijdou o nárok na trůn.
První velvyslanec ve Vatikánu Británie obnovila styky s Vatikánem v roce 1914. Diplomatické vztahy se plně urovnaly až v roce 1982. Tehdy přicestoval do země na neoficiální návštěvu Jan Pavel II. Papež se sešel ke společné modlitbě s biskupem z Canterbury, který je hlavním duchovním představitelem anglikánské církve. V roce 2005 pak Velká Británie po 400 letech jmenovala prvního římskokatolického velvyslance u Svatého stolce, kterým se stal Francis Campbell.
V Británii žije asi 5,3 milionu katolíků, tedy necelých deset procent obyvatel. Katolíci v Severním Irsku jsou součástí irské katolické církve. K anglikánské církvi se v roce 2008 hlásilo 22,5 procenta lidí, zatímco k žádnému náboženství se nepřihlásilo 43,2 procenta. Tradiční nedůvěru mezi oběma církvemi posílil loni sám Benedikt XVI. Usnadnil anglikánům nespokojeným s liberálním trendem své církve, aby přestoupili ke katolíkům. Přesto se papež bude snažit o vstřícnost k anglikánským souvěrcům. Zítra se zúčastní bohoslužby ve Westminsterském opatství v Londýně a se šéfem anglikánů, arcibiskupem z Canterbury Rowanem Williamsem, se bude modlit za jednotu křesťanů.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...