23. března 2007 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pár zemanovců odejde? Žádná škoda...

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 127Diskuse
Jedna z fotografií předsedy ČSSD z knihy Minuty s Jiřím Paroubkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z fotografií předsedy ČSSD z knihy Minuty s Jiřím Paroubkem. | foto: repro LN

PRAHA Na zavedení kvót pro ženy do praxe máme tak rok. Pak by se to mělo začít projevovat ve voličské přízni, tvrdí šéf ČSSD Jiří Paroubek. Chce také na sjezdu prosadit větší centralizaci moci uvnitř strany.

* LN Podle toho, jak jste po odchodu Miloše Zemana mluvil, vás to asi příliš nemrzí, ne?
Samozřejmě, že mě to mrzí. Já jsem pro to osobně udělal všechno, co jsem udělat mohl. Já jsem ho chtěl zapojit. Nabízel jsem mu často jak práci v ČSSD, tak ústavní funkce. Zeman si vybral sám, je to jeho svobodné rozhodnutí a na to má svaté právo.

* LN Ještě krátce po jeho oznámení o odchodu z ČSSD jste mluvil o tom, že Zemana vyzvete k návratu. Už jste změnil názor?
To já dělat nebudu. Po jeho naprosto nechutném vyjádření, které beru jako ránu pod pás, kdy tvrdí, že já jsem stál za podáním nějakého trestního oznámení. Víte, kdyby měl silné právní povědomí – a poté, co jsem zjistil, že podepsal pro ČSSD jednostranně nevýhodnou smlouvu s advokátem Altnerem, tak o tom pochybuji – musí vědět, že tak tu smlouvu může někdo vyhodnotit (trestním oznámením – pozn. red.). Pokud by se to stalo u akciové společnosti, mohlo by to vést k její likvidaci. Pokud jde o politickou stranu, tak jsme ve velmi komplikované situaci. Mě právníci upozorňovali, že se může najít nějaký státní zástupce, který zakročí. Našel se pan Večerníček.

* LN Zeman vás vyzval, abyste smlouvu s Altnerem zveřejnil. Proč to neuděláte?
Já jsem řekl, že s tím nemám problém, ale že počkám na stanovisko našich advokátů. A ti mi řekli: jednoznačně nezveřejňovat.

* LN Když je smlouva tak nevýhodná, proč jste na Zemana nepodal trestní oznámení sám?
Myslím, že to bylo dilema všech předsedů sociální demokracie.

* LN Takže byste k tomu nakonec stejně dospěl?
Nejsem si jist, že bych tak daleko došel. Ale teď, když Miloš Zeman není v ČSSD, můžeme proti panu Altnerovi vystupovat velice tvrdě. Podle mého názoru byla celá ta věc od počátku spiknutím pana Altnera a pana Svobody (Ivo Svoboda – Zemanův ministr financí a ekonom ČSSD, odsouzen za vytunelování Liberty) za mlčenlivého přihlížení, nebo dokonce účasti Miloše Zemana. Ta smlouva je nevýhodná pro ČSSD. Především proto, že počítá s doživotní rentou. Navíc ta smlouva pracuje s nemravnými lichvářskými úroky.

* LN Opravdu si myslíte, že se Zeman se Svobodou a Altnerem dohodli, že si na základě nevýhodné smlouvy rozdělí na úkor ČSSD zisky?
Já nechci takto spekulovat, snažím se u lidí vidět vždy to lepší. Musíme ale posoudit, zda nezměníme celý způsob našeho právního postupu, abychom ukázali, že došlo k určité dohodě mezi panem Svobodu a panem Altnerem.

* LN Zemanův vliv na ČSSD byl v posledních měsících poměrně slabý. Jeho odchod ale může vyvolat ve straně nové turbulence. Neobáváte se třeba masivního odchodu členů?
Miloš Zeman tu stranu pozvedl a dovedl k určitému výsledku. A také svým více či méně uváženým chováním, kdy postupně destruoval pozice dvou předsedů, tedy Špidly a Grosse, ČSSD spolupřivedl na jaře roku 2005 k oněm deseti procentům volební podpory. A nebylo to jen, jak on rád říká, neumětelství lidí, kteří ho neměli rádi. Někteří lidé, kteří byli s Milošem Zemanem spjati, jsou pryč. Je to ještě několik funkcionářů, kteří pokud odejdou, tak to pro ČSSD žádná škoda nebude.

* LN Na sjezdu bude Zemanovo adieu kvůli vám velkým tématem. Neohrožuje to vaši pozici?
Lidé přece nejsou malé děti. Několik jeho stoupenců, kteří to tak budou chtít vnímat, to určitě bude zdůrazňovat. Kdo bude chtít být korektní – a myslím, že to je naprostá většina lidí – bude vědět, že je to účelové tvrzení. Ostatně ne první, které Miloš vydával za svatou pravdu.

* LN Přesto, událost se Zemanem může posílit případného protikandidáta, třeba Jaroslava Foldynu. On sám mi řekl, že si nemyslí, že by byl zvolen, ale že by vám mohl ubrat hlasy – a vy byste tak musel více naslouchat kritickým hlasům spolustraníků, kterým se nelíbí třeba vámi zamýšlená změna stanov...
Nechci se Jaroslava Foldyny dotknout, ale já jsem si nikdy nevšiml, že by prosazoval modernizaci strany. S tou myšlenkou jsem přišel já, a také proto získala širší podporu. Pokud se strana bude chtít vydat po složitých cestách dobrodružství a bude chtít neobstát v příštích volbách, může vsadit na někoho, o kom nic neví. To je možné. Ale modernizace je nezbytná, a pokud ji strana neuskuteční, tak v příštích volbách shoří. Z průzkumů veřejného mínění, které jsme si nechali pořídit, jednoznačně vyplývá, že pokud chceme rozšířit svůj záběr a mít více voličů, tak se sebou musíme něco udělat. Jinak těžko obhájíme i to, co jsme získali minule. Celá modernizace je postavena na větší demokratizaci strany. Obsahuje také prvky manažerského typu.

* LN Myslíte, že lidi nalákáte změnou stranických stanov? To mi nezní zrovna přitažlivě...
Nejde jen o změnu stanov, spoustu věcí jsme už mohli provést i mimo sjezd a také už jsme je provedli. Počínaje každotýdenními on-line rozhovory, dvakrát týdně pořádáme vnitrostranické diskuze s širší veřejností, určitě chceme také vydávat týdeník, který bude nezávislý na ČSSD a bude takového levostředového charakteru. Nebo dělat debaty vysokých funkcionářů na vysokých školách, s lidmi. Aby nás lidé neznali jen jako monstra, jak nás popisují Lidové noviny nebo Mladá fronta. Pak jsou věci, které může veřejnost vnímat lépe: přímé volby předsedů, kvóty pro ženy, změna výběru kandidátů do voleb.

* LN V návrhu nových stanov stojí, že lídry volebních kandidátek do sněmovny i krajů bude navrhovat předsednictvo „z dlouhodobě sledovaných potenciálních kandidátů“. Znamená to, že i když si krajská organizace vybere lídra, vy a předsednictvo jim můžete říct, že se vám nelíbí, a dosadit někoho podle svého gusta?
Máte zřejmě nějaký návrh. Otom ještě bude diskuze. Ale samozřejmě, že musí být nějaký vliv centra na výběr kandidátů. Tak já nesu odpovědnost za výsledek voleb, ale nemám možnost ovlivnit složení kandidátek? Pak nemohu vést odpovědnost za výsledek voleb.

* LN Z výhrad v ČSSD k vašemu návrhu stanov jsem zaznamenal třeba i tu, že při přímé volbě předsedy bude mít výhodu mediálně nejznámější osoba ČSSD. Tou je bezpochyby stávající předseda. Ostatní případní kandidáti tak budou znevýhodněni... Ta výhrada je dětská. Je zřejmé, že aby politik zastával vedoucí funkci, musí mít nějakou image, musí být známý veřejnosti. Neznámý člověk těžko může kandidovat na předsedu strany.

* LN Není to tedy tak, že celá „modernizace“ vede jen k posílení moci předsedy? Bude zvýhodněn při přímé volbě, může s pomocí předsednictva rozhodovat o lídrech a složení kandidátek. Nepůjde tedy namísto modernizace a demokratizace o centralizaci?
Nevím, jestli by měl mít předseda větší moc. Řada věcí byla centralizována, protože proti centralizovaným ODS a KSČM má důsledně decentralizovaná ČSSD velmi malou šanci na úspěch. Musíme něco změnit, musíme jít podobnou cestou jako naši hlavní volební soupeři. Proto si myslím, že vedení strany musí mít určitou možnost, jak ovlivnit kandidátky. Neříkám, že to musí být dramatické. Tu a tam ale musí mít možnost se obrátit na ty okresy a zeptat se: Franto, Pepíku, nepřeháníte to v té Horní Dolní? Na nevolitelné místo kandidátky jste dali člověka, který je přitom nejlépe volitelný? Jde o ten dialog. Já jsem tuto možnost měl i nyní při volbách do sněmovny a až na několik šibalů jsem ji nevyužil.

* LN Pro lidi jsou asi nejzajímavější změnou zvažované kvóty pro ženy. Vaše strana se k takovému opatření staví dost zdrženlivě, ostatně už Vladimír Špidla s takovou myšlenkou kdysi neuspěl. Proč o kvóty tak stojíte?
Protože to tak veřejnost chce. V průzkumech veřejného mínění mají kvóty pro ženy silnou podporu. Já myslím, že je to i zdravé, abychom měli větší podíl žen na našich kandidátkách. Jestli to bude v poměru jedna ku pěti nebo jedna ku třem, je v zásadě jedno. Něco s tím ale musíme udělat. Byl bych rád, aby toto téma získala jako své téma ČSSD a nikoliv zelení.

* LN Jenže zelení kvóty nemají, a přesto je mezi nimi zastoupení žen významné. Zato vy máte ze 72 poslanců pouze 9 žen. Má ČSSD vůbec schopné ženy?
My máme prakticky třetinu členské základny tvořenou ženami. Myslím, že máme řadu vynikajících žen. Nepochybuji, že bychom tu pětinu, možná i třetinu dokázali dát dohromady a vytvořit opravdu kvalitní zastoupení žen. Pokud jde o zelené, tak oni mají jiný systém organizace, kde se rozhoduje Martinu Bursíkovi o něco snadněji, protože je to centralizovanější.

* LN Když jsem se ale ptal některých vašich poslankyň, třeba paní Šedivé, jestli by chtěla být na kandidátce jen proto, že je žena, nikoliv pro názory a postoje, tak řekla: já pro kvóty jsem, ale sama bych tam za takovou cenu být nechtěla...
To je chvályhodné a mně se to líbí. Já nevidím jinou cestu než kvóty žen. Na provedení těchto změn nemáme mnoho času, máme tak rok. Po roce by se to mělo začít projevovat i do voličské přízně.

* LN A když někde bude pět kvalitních politiků a jedna nepříliš erudovaná politička, tak tam také musí být? Jen proto, že je žena?
Myslím, že z pěti kandidátů najdeme alespoň jednu kvalitní ženu.

* LN Také jste vyhlásil, že chcete zlepšit image ČSSD u mladých, že o ně máte zájem. Proč také nezavedete kvóty pro mladé?
O tom jsem uvažoval, ale nemyslím, že je to realistické. Myslel jsem, že krajské organizace budou mít větší zájem zařazovat mladé lidi na kandidátky. Ale někde je prostě nemají v takové kvalitě, jak by bylo potřeba. Osobně bych ale určitě přemýšlel, jak mladé dostávat na kandidátky.

* LN Zajímavé je, že mladé lidi lákáte právě vy, ke kterému měli po loňském CzechTeku velkou nechuť. Byly demonstrace, mladí vyráběli dehonestující nálepky...
Myslím, že ten zákrok neměl vliv na nechuť ke mně, a myslím, že mladí lidé nic nevyráběli. Někdo to vyráběl a distribuoval, aby si to ti mladí lidé mohli vylepovat. Kromě toho ČSSD byla osm let stranou establishmentu, tak u mladých lidí měla nižší popularitu než ODS, která byla vnímána jako progresivní. Mladí nemají jinou zkušenost než těch osm let a uvěřili, co říká ODS. Teď budou mít příležitost se seznámit s praktickými důsledky své volby. Jsem přesvědčen, že poučeni těmito zkušenostmi se také budou chovat jinak. A nějaký CzechTek? O tom nikdo nic neví.

* LN Nejsem si jist. Nebál byste se, že kdybyste se vydal na rockový festival, někdo z mladých by vás tam mohl napadnout?
Samozřejmě bylo nepříjemné, že se taková štvanice v některých pravicových médiích, jako jsou třeba Lidové noviny, objevila. Každý nemůže chodit na všechno. Já chodím do opery, do divadla, tam jsem se nesetkal, že by mě někdo inzultoval. Je zřejmé, že pokud pan Penc rozdává telefonní čísla s určitými výzvami, aby mi lidé volali, tak to má nějaký dopad. Myslím ale, že tyto štvanice už skončily.

* LN Je součástí modernizace ČSSD i to, že se přestáváte orientovat na spojení s komunisty, ale jako hlavní potenciální partnery pro vládu vidíte lidovce a zelené?
Ti našimi potenciálními partnery vždycky byli. Stejně tak jsem si uměl představit nějakou formu nevládní spolupráce ze strany komunistické strany. To znamená podporu při hlasování o důvěře vlády. ČSSD bude vždy stranou se silným koaličním potenciálem.
  • 127Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz