21. února 2008 16:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pardubický kraj už má hejtmana

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

PARDUBICE Pardubický kraj má nového hejtmana. Podle očekávání krajské zastupitelstvo do funkce zvolilo Ivo Tomana (ODS), dosavadního náměstka hejtmana a radního pro dopravu. Nahradí Michala Rabase, který v listopadu zemřel.

Vzhledem dlouhodobé nemoci Rabase bylo křeslo prvního muže kraje více než dva roky fakticky uprázdněné. Kraj řídil první náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL.

Jednačtyřicetiletý Toman získal 43 hlasů z možných 45, znamená to, že jej volili i všichni nebo větší část komunistů. "S 43 hlasy jsem nepočítal ani ve snu. Je to obrovská podpora, děkuji moc," řekl bezprostředně po oznámení výsledků volby Toman.

Toman si chce vedle funkce hejtmana ponechat nadále i resort dopravy. V podzimních krajských volbách bude podle rozhodnutí regionálního sněmu ODS i lídrem kandidátky občanských demokratů.

Zastupitelé zároveň doplnili radu kraje o pardubického podnikatele Miroslava Mareše (ODS). Bude mít na starosti agendu financí, kterou původně spravoval Rabas a v době jeho nepřítomnosti v úřadu jeho první náměstek Línek. Po Tomanovi navíc převezme správu krajského majetku.

Volby před čtyřmi lety vyhrála v Pardubickém kraji ODS se ziskem 18 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Krajskou vládu sestavili občanští demokraté s Koalicí pro Pardubický kraj tvořenou lidovci, US-DEU a nestraníky, kterým hlasy voličů vynesly 12 křesel. Šest míst drží v současném zastupitelstvu ČSSD, devět komunisté.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz