16. prosince 2008 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Paříž vyděsily bomby v obchodním domě

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Pařížská policie evakuovala kvůli výbušninám celý obchodní dům Printemps.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížská policie evakuovala kvůli výbušninám celý obchodní dům Printemps. | foto: AFP

PAŘÍŽ/ŠTRASBURK Francouzská policie dnes zajistila výbušniny v odpadkovém koši v pařížském módním obchodním domě Printemps. Úřady na nálože poštou upozornila zatím neznámá organizace, která se nazvala Afghánská revoluční fronta (FRA) a žádá stažení francouzských vojáků z Afghánistánu. Podle ministryně vnitra Michele Alliotové-Marieové šlo o pět trubiček s dynamitem, kterým ale chyběla roznětka.

FRA poslala agentuře AFP prohlášení, ve kterém vyzvala francouzskou vládu ke stažení jejích vojáků z Afghánistánu do konce února 2009. Pokud Francouzi neodejdou, přejde prý k tvrdším činům a tentokrát bez předběžného varování.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který byl na schůzi Evropského parlamentu ve Štrasburku, v první reakci prohlásil, že je zapotřebí zachovávat v otázkách terorismu obezřetnost a tvrdě proti němu bojovat.

Úřady organizaci FRA neznají
Alliotová-Marieová se pokusila zmírnit obavy z hrozby teroristického útoku.

Řekla, že není radno se spoléhat na údaje v dopise FRA, ve kterém se hovořilo mimo jiné a "větším počtu bomb". Dynamit, který je podle ní poměrně starého data, "nebyl určen k tomu, aby vybuchl". Upozornila, že úřady organizaci FRA neznají a že potrvá nějakou chvíli, než se vyhodnotí její reálný potenciál.

Varování asi souvisí s výbuchy z minulosti
Policie okamžitě evakuovala obchod na třídě Haussmann, která byla v předvánočním shonu plná lidí, a při prohlídce dynamit objevila na toaletách ve třetím patře. Budova byla s přilehlým okolím na několik hodin uzavřena.

Podle jednoho experta na terorismus šlo o jasné varování i s ohledem na to, že v tom samém obchodě bomba vybuchla v roce 1985. Tehdy utrpělo zranění 41 lidí.

Francouzská média před několika týdny informovala o prohlášení afghánského hnutí Taliban, které v souvislosti s kritikou přítomnosti francouzských vojáků v Afghánistánu pohrozilo, že Francie "obdrží odpověď, která bude slyšet až v Paříži".

Obchodní dům Printemps nabízí poměrně luxusní zboží a za jediný den ho navštíví 100.000 lidí, z toho čtvrtina zahraničních turistů. Budova stojí hned vedle historického konkurenta Les Galeries Lafayette, kam denně zavítá dokonce 150.000 osob, z toho téměř polovinu tvoří turisté.

Lidovky.cz, ČTK
  • 45Diskuse