Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Parkanová uvedla vládu v omyl, dokládá policie

Česko

  12:55aktualizováno  16:46
PRAHA - Co přitěžuje exministryni Vlastě Parkanové v kauze nákupu letadel CASA? Vládě slibovala, že posudek "na cenu obvyklou" vyhotoví ministerstvo financí. Finance jí přitom předtím napsaly, že audit musí nechat vypracovat obrana.

Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová na snímku z roku 2004. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Lidovky.cz zjistily, co přesně policisté vyčítají exministryni Vlastě Parkanové. Jde skutečně o posudek "ceny obvyklé", který Parkanová nenechala k nákupu letounů CASA vyhotovit. Vyšetřovatelé ovšem nadto zmapovali situaci, která Parkanové v jejich očích přitěžuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Totiž: když Parkanová vládě předkládala návrhu na koupi transportních letadel, uvedla, že posudek vyhotoví ministerstvo financí (tehdy vedené jejím stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem).

Policie obvinila i Staňka

Policie už v kauze letadel CASA obvinila podle deníku Právo i bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Stejně jako Parkanovou ho podezírají z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Jenže už v případě nákupu pandurů bylo řečeno, že ministerstvo financí nemá k podobným posudkům oprávnění a potřebný dokument musí nechat vypracovat obrana.

Finance napsaly, že posudek je na obraně

A co víc: Parkanová vedla s ministerstvem financí před nákupem letadel korespondenci, v níž měly finance jasně napsat, že posudek vypracovávat nebudou. Stojí to podle informací Lidovek.cz a LN v policejních dokumentech.

Úřad teď nechce záležitost komentovat. "Ministerstvo financí to nyní nebude komentovat, momentálně k tomu nemáme dostatek informací," reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

V žádosti o zbavení imunity se policisté odkazují konkrétně na dva paragrafy, z nichž odvozují, že posudek na cenu obvyklou měla udělat. Přitom policisté připomínají, že Parkanová má právní vzdělání.

Paragrafy ukládající povinnost dělat cenové posudky

Zákon č. 219/2000 Sb., o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích - § 12

(4) Při úplatném nabývání majetku lze cenu sjednat pouze do výše rovnající se ocenění tohoto majetku podle zvláštního právního předpisu. (pozn. 17) Ve veřejném zájmu může Ministerstvo financí dát předchozí souhlas ke sjednání ceny vyšší. To platí obdobně, je-li majetek nabýván v dražbě.

(5) Pokud sjednaná cena překročí výši přípustnou podle odstavce 4 a nejde přitom o nabytí majetku v dražbě, je dohoda o ceně neplatná v rozsahu rozdílu, o který sjednaná cena přípustnou výši překročila.

Zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů - § 2 (ad pozn. 17)

Způsoby oceňování majetku a služeb
(1) Majetek a služba se oceňují obvyklou cenou, pokud tento zákon nestanoví jiný způsob oceňování. Obvyklou cenou se pro účely tohoto zákona rozumí cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění.

Jak zjistily Lidovky.cz a LN, vypíchla policie ještě jednu přitěžující okolnost. Když se rozhodlo o nákupu letadel a obrana hledala zprostředkovatele obchodu, najednou už posudek Parkanová vyhotovit nechala. Pro úplnost: zprostředkovatelem se stala zbrojní firma Omnipol, kterou vedl Kalouskův přítel Richard Háva.

Další z vrcholných politiků čelí žádosti o vydání k trestnímu stíhání. Tentokrát se jedná o Vlastu Parkanovou.

"Nedivím se nervozitě pana Kalouska. V žádosti o vydání se hodně hovoří i o ministerstvu financí," říká bez bližších podrobností například poslanec a člen imunitního výboru Stanislav Křeček (ČSSD).

Kalousek: Zvůle a čarodějnictví

Kalouskova stranická kolegyně a rovněž členka imunitního výboru Jana Kasalová, jež s policejními dokumenty seznámila, roli ministerstva financí nepřeceňuje. "V určitých právních věcech se to ministerstva financí týká, ale jinak v tom pan Kalousek nefiguruje. Ten právní výklad na vytvoření posudku může být různý, musím to ještě konzultovat s právníky," uvádí.

Kalousek dnes po poledni agentuře ČTK řekl, že žádost o vydání Parkanové považuje za policejní zvůli. A odůvodnění kvůli chybějícímu posudku na nákup CASA přirovnal k obvinění z čarodějnictví.

Dvakrát větší cena než pro Portugalce

V roce 2009 schválila vláda nákup čtyř transportních letadel CASA, přičemž jedno z nich vyměnila za bitevníky L-159. Celý kontrakt stál Česko 3,5 miliardy korun.

Jak se loni ukázalo, Česko letouny nakoupilo mnohem dráž než jeho spojenci. Oproti Portugalcům zaplatilo dokonce více než dvojnásobek. Za jeden letoun CASA dali Portugalci 418 milionů korun, Češi 875 milionů korun.

Bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) kvůli tomu obvinila policie. Podle ní totiž nezadala posudek a stát tak zaplatil o 658 milionů korun více.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.