5. prosince 2008 12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek by podpořil menšinovou vládu ODS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 67Diskuse
Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: ČTK

PRAHA Předseda ČSSD Jiří Paroubek několik hodin před zahájením volebního kongresu vládní ODS připustil možnost podpory menšinové vládě občanských demokratů, pokud by ji na kongresu prosadil kandidát na šéfa strany Pavel Bém. Podmínkou by ale musely být "rychlé předčasné volby," řekl Paroubek novinářům v Lidovém domě. Bém však Paroubkovu nabídku odmítl.

Na odpolední tiskové konferenci šéf ČSSD zdůraznil, že své vyjádření nemínil jako podporu Bémovi. "To by byl polibek smrti," uvedl Paroubek s tím, že je v konfliktu Béma s Topolánkem "naprosto neutrální".

Paroubek odpovídal na dotaz, zda by byli sociální demokraté ochotni podpořit projekt menšinové vlády ODS, kdyby na kongresu vyhrál Pavel Bém a prosazoval ho. "Tak myslím, že by to muselo být provázáno závazkem uskutečnění rychlých předčasných voleb," uvedl. Dodal, že ke stejnému závazku dojde také premiér a současný předseda ODS Mirek Topolánek poté, co zjistí, že je podporován ve sněmovně menšinou poslanců.

Menšinový kabinet by musel být podle Paroubka vládou udržovací, která by provedla zemi evropským předsednictvím. Nesměla by také přicházet s asociálními, protilidovými a absurdními zákony. Jako příklad uvedl návrh poslance Michala Doktora (ODS) na snížení sazby daně z příjmu právnických osob na 15 procent. To by snížilo příjmy státu o 30 miliard korun, dodal šéf ČSSD.

Bém k Paroubkovým slovům týkajícím se menšinového kabinetu uvedl, že nyní na kongresu se bude jednat o dalším směřování ODS, nikoli o vládě. "V této chvíli rozhodujeme o osudu a budoucnosti ODS, nikoliv o problémech vlády. Vlády přicházejí a odcházejí, ODS musí zůstat," sdělil Bém v SMS zprávě.

Sociálním demokratům je jedno, zda bude do čela nejsilnější vládní strany zvolen Topolánek, nebo pražský primátor Bém, protože po kongresu ODS budou muset oba připustit předčasné volby, uvedll Paroubek.

Za nepodstatný považuje proto i jejich rozdílný přístup k ratifikaci lisabonské smlouvy reformující EU po jejím rozšíření. Smlouvu Bém na rozdíl od Topolánka odmítá a chce jednat o novém dokumentu.

Kongres ODS, který bude předsedu strany volit, začíná dnes odpoledne.

Favoritem klání o nejvyšší stranickou funkci je Topolánek, kterého podpořila většina krajských sněmů strany. Bém má jednoznačnou podporu pouze v Praze. Volby se budou konat v neděli. Programový střet se očekává v sobotu, kdy na kongresu vystoupí prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus, který patří k zakladatelům strany a za jehož favorita je považován Bém.

Lidovky.cz
  • 67Diskuse
Najdete na Lidovky.cz