13. prosince 2008 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek: ČSSD nesmí usnout na vavřínech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 167Diskuse
Jiří Paroubek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Paroubek | foto: Kořínková EvaČTK

PRAHA Na jednání širšího vedení ČSSD řekl předseda strany Jiří Paroubek, že by sociální demokraté měli pomalu začít budovat příští tým úřadu vlády. Při hodnocení situace po regionálních volbách a kongresu ODS také uvedl, že sociální demokraté nesmí usnout na vavřínech. ODS se prý začíná vzpamatovávat z porážky a přebírat některé z metod, jimiž údajně ČSSD vyhrála volby.

Ve sněmovních volbách se sice podle něj zřejmě nepodaří dosáhnout 43 procent hlasů, jak signalizují některé průzkumy veřejného mínění, ale výsledek nad 35 procent je prý reálný.

"Výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny v intervalu 35 až 40 procent je podle mě nejen reálný, ale také realistický," řekl v projevu Paroubek. Sociální demokraté ale podle něj nesmí usnout na vavřínech. ODS se prý začíná vzpamatovávat z porážky a přebírat některé z metod, jimiž údajně ČSSD vyhrála volby.

Měl na mysli například využívání sociologických průzkumů, na jejichž základě strana vybírá témata voleb a vymýšlí slogany. "To jistě není dobrá zpráva, vypadá to, že se mohou poučit ze svých chyb," řekl Paroubek. Je třeba prý počítat s tím, že se budou občanští demokraté zlepšovat. "Pan Topolánek na sobě pracuje, je to vidět," dodal šéf ČSSD. 

Vývoj ekonomiky a hospodářské situace v souvislosti s krizí je podle
Paroubka horší, než se čekalo, a vláda by se prý "měla co nejrychleji spakovat a svým bezprecedentním amatérismem a neschopností nepřekážet účinným řešením". Jako jediné řešení krizové politické situace šéf sociálních demokratů vidí předčasné volby v co nejkratší době. Vzhledem k nadcházejícímu předsednictví ČR Radě EU ale vidí tuto možnost až v polovině roku 2009.

Ke spolupráci s komunisty na krajské úrovni Paroubek řekl, že byla vynucená pragmatickým řešením a že KSČM nepřestává být hlavním protivníkem sociálních demokratů na levici. "Naše ochota spolupracovat s komunisty na nižších úrovních nesleduje jejich posilování, ale postupné oslabování, eventuálně jejich transformaci ve skutečné demokraty," řekl Paroubek.

ČSSD povede do eurovoleb bývalý vicepremiér Havel
Šéf sociálních demokratů dnes také představil kandidáty pro červnové volby do Evropského parlamentu (EP). Předsednictvo strany v pátek navrhlo 28 kandidátů s tím, že jejich lídrem má být Jiří Havel, někdejší vicepremiér pro ekonomiku v Paroubkově vládě.

Jeho nominaci dnes v Praze potvrdilo širší vedení sociálních demokratů. Paroubek věří tomu, že ČSSD může v evropských volbách dostat přes 35 procent hlasů a získat deset europoslanců, což by byl pětinásobek proti minulým evropským volbám.
Jednapadesátiletý Havel, který je nyní stínovým ministrem školství ČSSD, má podle svých slov naopak neskromnou ambici. "Chtěl bych se sociální demokracií tyto volby vyhrát. Máme co napravovat a šanci svoji účast v Evropském parlamentu znásobit," řekl Havel novinářům po své páteční nominaci.

Předsednictvo strany v pátek navrhlo celkem 28 kandidátů, za Havla
nominovalo současné europoslance ČSSD Richarda Falbra a Libora Roučka, který byl lídrem při minulých evropských volbách. Vedení strany do první desítky navrhlo šéfa karlovarské ČSSD Pavla Poce, poslance Zuzanu Brzobohatou a Roberta Duška, místostarostku Kroměříže Olgu Sehnalovou, náměstka ostravského primátora Vojtěcha Mynáře, zmocněnce plzeňského primátora pro záležitosti EU Petra Osvalda a lékaře Jaroslava Vomáčku.

Přímá volba předsedy ČSSD se odkládá
Sociální demokraté pravděpodobně budou volit předsedu opět na březnovém sjezdu strany. Předseda strany Jiří Paroubek dnes uvedl, že nemá žádné vážné protikandidáty. Přímá volba proto podle něj není nutná. Příslušnou změnu stanov strany dnes podle Paroubka podpořilo širší vedení ČSSD, definitivně ji mají potvrdit delegáti únorové části stranického sjezdu.

"S ohledem na vynikající výsledek v říjnových volbách a také na to, že vlastně kromě stávajícího předsedy sociální demokracie není v tuto chvíli žádný relevantní kandidát, který by byl nominován... , tak se tato volba zdá být poněkud nadbytečná," řekl Paroubek.

Argumentoval také finanční úsporou, neboť tři až čtyři miliony korun, které by přímá volba stála, může strana před volbami do Evropského parlamentu využít lépe.

´ODS a Topolánek nám musí ukázat světlo na konci tunelu´
Sociální demokraté chtějí ujištění, že vláda splní jejich podmínky pro spolupráci v době českého předsednictví Radě Evropské unie. Předseda Jiří Paroubek se kvůli tomu má sejít příští týden s
premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). ČSSD chce prý hlavně vidět, že ODS bere vážně proces ratifikace lisabonské smlouvy. "Jinak to pro nás nemá význam," řekl Paroubek novinářům po jednání širšího vedení strany.

"Jsme připraveni dohodu uzavřít, ale jen za předpokladu, že ODS a pan Topolánek nám ukážou světlo na konci tunelu," řekl Paroubek. Přesný termín setkání Paroubka s Topolánkem zatím není známý.
Šéf ČSSD už ráno ve svém projevu uvedl, že odmítá spekulace o možné výměně hlasů pro "Lisabon" za hlasy pro radar. "To je fantazírování lidí z ODS," řekl Paroubek. Topolánek podepsal lisabonskou smlouvu, a měl by proto prosadit její ratifikaci, dodal předseda sociální demokracie.

Spolupráci vlády a opozice v době předsednictví nechce Paroubek nazývat "opoziční smlouvou číslo dvě" ani "tolerančním patentem". Jednou z forem spolupráce by mohly být mimo jiné odborné diskuse ministrů a stínových ministrů ČSSD, na nichž by se řešila například finanční a hospodářská krize. 

ČTK
  • 167Diskuse