26. března 2010 9:31, aktualizováno  14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek diktuje ODS pravidla. Nečas se jim jen usmívá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 123Diskuse
Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Jiří Paroubek. | foto: ČTK

PRAHA Pokud se nový volební lídr ODS Nečas nedistancuje od Topolánka, Langra a Béma, potvrdí tím, že je jen loutkou v jejich rukou, prohlásil šéf ČSSD Jiří Paroubek a vyzval ODS k vedení pozitivní kampaně. Na to ale podle volebního lídra Petra Nečase ODS nepřistoupí. ČSSD se prý nedá věřit, protože dohody nedodržují.

"Hra na změnu ODS pokračuje: špatní herci zůstávají, odešel jen klaun," soudí šéf ČSSD Jiří Paroubek.

ODS by se podle něj měla připojit k memorandu ČSSD o slušné volební kampani. Nečas ale označil takovou výzvu za úsměvnou. "Všichni vědí, že sociální demokraté vedou negativní, pomlouvačnou a agresivní kampaň," konstatoval Nečas.

Paroubek dnes také prohlásil, že by se Nečas měl omluvit za tři roky Topolánkovy vlády a odvolat z manažerské funkce Langra, protože čelí podezření, že byl napojen na organizovaný zločin.

Čtěte také:

Paroubek si také myslí, že by měl nový lídr ODS odvolat z pražské kandidátky primátora Béma, kvůli podezření z korupce na pražské radnici, zejména v souvislosti s kauzou Opencard.

Nečas ale kritiku odmítl s tím, že je to naopak ČSSD, kdo má ve vedení zkorumpované politiky. "Měl by začít ve svém nejbližším okolí, ve vedení ČSSD, která je prolezlá lidmi, kteří jsou spjatí s korupční kauzou gripen," vzkázal Nečas Paroubkovi.

Paroubek: Nečas změnu nepřinese
Podle Paroubka reakce Nečase potvrdila, že na politice ODS se příchodem nového lídra nic nezměnilo. "Představa, že Petr Nečas mohl přinést změnu arogantního stylu politiky ODS, se velice rychle ukázala jako naivní. Ukázalo se, že Petr Nečas je jen loutkou v rukách Ivana Langera," uvedl předseda ČSSD.

Co požaduje ČSSD po Petru Nečasovi?

Nový lídr ODS by měl podle ČSSD udělat následujících 5 kroků:

 1. Omluvil se českým občanům za tři roky Topolánkovy vlády, které byl sám osobně po celou dobu prvním místopředsedou, a omluvil se české veřejnosti za přijetí tzv. reformního balíčku, který zásadně negativně ovlivnil život drtivé části občanů ČR a zvýhodnil jen úzkou skupinku nejbohatších a privilegovaných.

2. Odvolal z funkce volebního manažera Ivana Langera, který je dle důvěryhodného svědectví bývalého elitního policisty napojen na organizovaný zločin. Petr Nečas by respektoval doporučení bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, který právě kvůli kontaktům s organizovaným zločinem vyzval Ivana Langera k odstoupení z veřejného života.

3. Odvolal z pražské kandidátky primátora Pavla Béma, který je zodpovědný za obrovskou korupci v Praze a který z veřejných prostředků prošustroval miliardy korun na projektech typu Opencard, cyklostezky a mnoho dalších.

4. Aby přestal lhát o hrozbě státního bankrotu a přestal strašit českou veřejnost a škodit tím české společnosti a ekonomice. Petr Nečas musí dobře vědět, že strašení státním bankrotem je lživé, účelové a nesmyslné a má jediný cíl odradit a znechutit občany od účasti ve volbách.

5. Aby podepsal Memorandum o slušném vedení předvolební kampaně, které ČSSD již podepsala a vyzvala k jeho podpisu i všechny ostatní parlamentní strany včetně ODS.

Zdroj: www.cssd.cz

Potíž by nebyla ani s Topolánkem
"Petr Nečas je zkušený, korektní a respektovaný člověk, tam nemůže být žádná potíž," řekl České televizi lidovecký šéf Cyril Svoboda.

"Ale nebyla by žádná potíž ani s Mirkem Topolánkem. My uzavíráme dohody se stranami, nikoliv s jednotlivci," dodal šéf lidovců.

Problémem jsou Bém a Jančík
Předseda Strany zelených Ondřej Liška řekl, že podle jeho názoru nebyl největším problémem ODS Topolánek, ale lidé jako pražský primátor Pavel Bém či starosta Prahy 5 Milan Jančík.

"Dominují jako ztělesnění zkorumpovanosti a klientelismu a vrhají stín na celou ODS," míní Liška. Je podle něj těžké soudit, zda krok ODS pomůže či uškodí. "Musím popravdě říci, že maratony jednání vedení ODS v posledních dnech mi jako předsedovi parlamentní strany připadají nesrozumitelné a tak to musí působit i na občany," dodal Liška.

Budoucnost ODS je podle politologů nejistá

Odchod šéfa ODS Mirka Topolánka z prvního místa jihomoravské kandidátky je podle politologa Zdeňka Zbořila výsledkem enormního tlaku, který stranické vedení na předsedu vyvíjelo. Občanští demokraté z jižní Moravy, která je silně religiózní a kteří už jednou volby prohráli, se zřejmě obávali s Topolánkem v čele kandidátky fiaska kvůli jeho proticírkevním výrokům, dodal.

Tato změna je podle Zbořila výrazným oslabením ODS. "Její osud ve volbách je na vážkách. Nedovedu si představit, jak by mohli mobilizovat voliče bez Topolánka a jeho slibů," uvedl politolog. Zbořil se také obává, že velká část tvrdého jádra voličů ODS nepřijde k volbám.

Politoložka Vladimíra Dvořáková si není jistá, zda se bude v čele ODS ještě do voleb přepřahat, ale ani to nevylučuje. Normální by ale podle ní bylo, aby byl předseda současně hlavním volebním lídrem.

Tím je ale od čtvrtka místopředseda Petr Nečas. ODS si podle politoložky zřejmě není jistá tím, kdo by měl Topolánka v jejím čele nahradit, jinak by na něj stranické vedení vyvíjelo ještě větší tlak. "Pro ODS je nyní každá alternativa špatná," uzavřela.

"Přepřahat těsně před volbami je pro každou politickou stranu tragedie," soudí politolog Oskar Krejčí. Těžké je podle něj odhadnout, kolik stály ODS výroky jejího předsedy voličských hlasů. Je ale přesvědčen, že její věrohodnost klesla o 50 procent.

"Každopádně se zavřela voda nad velkou koalicí, ke které se schylovalo vzhledem k vývoji volebních preferencí," uzavřel politolog.

Anketa

Zachrání Petr Nečas volební výslek ODS?

Ano, straně by mohl nový lídr pomoci 6931
Ne, ODS je zdiskreditovaná a Nečas ji nezachrání 5273
Těžko říct...nechám se překvapit 893
ČTK, Lidovky.cz
  • 123Diskuse