14. června 2008 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Paroubek drží celou zemi v kleštích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 299Diskuse
Martin Bursík.vysvětluje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík.vysvětluje | foto:  František Vlček, Lidové noviny

K nejvyšší státní zástupkyni Vesecké máme výhrady, říká předseda Strany zelených Martin Bursík. Její odvolání ale navrhovat nebude.

LN Nezdá se vám současná politická scéna už opravdu jako cirkus? Mám na mysli poslední dva dny, kdy ve sněmovně nebylo možno jednat, usnášet se, obstruovalo se...
Cirkus...No tak je to největší obstrukce, kterou jsem v politice zažil. V parlamentní demokracii, jestliže má vláda většinu, má proporcionálně většinu i ve výborech. Tady ale cokoli, co předloží vláda, je špatně a hlasuje se proti. A my jsme navrhli tenhle způsob řešení, ovšem reakce na to je zcela neadekvátní. Myslím, že už si to ČSSD a komunisté uvědomili. Už dávají zpátečku.

LN Takže vás budou párovat?
To párování mě asi zlobí úplně nejvíc. Oni si neuvědomili, že české předsednictví je jako test připravenosti a zralosti České republiky jako takové. Tam nebude prostor pro škodolibou radost opozice. To by byla ostuda celého Česka. A z takového malicherného důvodu zamezit cestám ministrů? Já jsem svolal ministry Visegrádské skupiny na večeři v Lucemburku, abych s nimi předjednával klimaticko-energetický balíček. Předjednal jsem to v Paříži s francouzským a švédským ministrem a se zástupci komise. Měl jsem tam sehrát roli určitého mostu mezi starou a novou Evropou. Nic, zrušeno. Odpracoval to můj náměstek. Tak nic. Nepáruje se.

LN Paroubek vás drží všechny v kleštích.
No ale on drží celou zemi. Je absurdní myslet si, že dokážeme bez párování fungovat. Není možné všechno dělat z Prahy. A Paroubek mi na to řekl: „Vždyť můžete složit mandát.“ To je bizarní, abych byl ve vládě, a ne ve sněmovně.

LN Neměli byste se spíše než hádkami o funkce ve výborech zabývat tím, že jste už de facto menšinová vláda?
Samozřejmě. Tenhle problém řeší každá z koaličních stran. Na druhou stranu tady je teď velký humbuk a haló, ale nám se to dosud dařilo.

LN Doposud nebyl Vlastimil Tlustý tak naštvaný, doposud nebyly Olga Zubová a Věra Jakubková tak zatvrzelé...
Tak to je domácí úkol pro nás všechny. A myslím, že čas snad zapracuje a zmiňovaní si uvědomí, že nejde o jedno konkrétní hlasování, ale že narušují stabilitu celé vlády.

LN Řekla bych, že si to uvědomují a s tím právě pracují.
Jak kteří. O Tlustém nemám pochybnosti, to je matador, který ví naprosto přesně, co dělá. Ale naše poslankyně Zubová a Jakubková si musí uvědomit, že něco avizují a „shodou okolností“ ten den Jiří Paroubek na tiskovce změní svoji strategii o sto osmdesát stupňů a místo nulové tolerance najednou mluví o podpoře jakékoli menšinové vlády. To má souvislost, to není náhoda.

LN Tak asi tam hraje roli i to, že se Dana Kuchtová sešla s Jiřím Paroubkem. Není situace zralá na zamyšlení Martina Bursíka nad vlastní stranou?
Myslím, že debata zelených by měla být o tom, koho chceme oslovovat. Pořád máme nějakou podporu kolem sedmi až deseti procent. S nějakými výkyvy.

LN Až pod hranici volitelnosti.
To byly myslím jeden nebo dva průzkumy, které dlouhodobě vychází negativně. Je to určitě důležitý vzkaz, ale ve stejném týdnu zase vyšel jiný průzkum, který ukazoval deset procent.

LN Ale ta strana je rozsypaná, co s tím udělá Martin Bursík?
Já myslím, že není rozsypaná. Takže to, co je rozsypané, je poslanecký klub, tedy dvě poslankyně z šestičlenného klubu.

LN To je třetina.
Má to vazbu na ostatní nespokojené ve straně. Definovala to Dana Kuchtová tím, že řekla, že chce kandidovat na předsedkyni Strany zelených. Problém je v tom, že nám se ty dvě poslankyně - Zubová a Jakubková - účastní jednání klubu úplně nejméně ze všech.

LN Takže vina je na jejich straně.
Ano. My jsme vyhodnotili docházku za tenhle rok a je to úplně jednoznačné.

LN Prostě Zubová a Jakubková mají nejhorší docházku.
Úplně jednoznačně nejhorší účast. Z toho vyplývá, že nemají dostatek informací. Já bych vám tady mohl ukázat šanon, ve kterém je jenom za tenhle rok jedenáct set stránek korespondence mezi vedením klubu a poslanci...

LN Tak tedy Olga Zubová lže? Včera mi řekla: „Musí se zásadně změnit komunikace v klubu, musí se změnit to, jak se s námi jedná, vše se dozvídáme až v sále a vyžaduje se od nás, abychom hlasovali podle vlády. V nejbližších dnech se chceme sejít s Bursíkem a domluvit se na pravidlech.“
Olga byla nepřítomná nějakou dobu po prezidentské volbě, ale jinak byla na méně nežli polovině poslaneckých klubů. To fakt není divu, že se pak v řadě témat nemůže orientovat. Za tohle my nemůžeme. Ano, ty mezilidské vztahy nejsou dobré. Myslím, že to primárně vzniklo prezidentskou volbou. To je věc, kterou se snažíme překročit.

LN Už nepotřebujete mediátora na to, abyste si něco řekli?
To nebylo správně pochopené. Sám předseda středočeské organizace se nám nabídl, protože měl potřebu tu věc řešit. Sám chtěl sehrát tu roli.

LN Olga Zubová tvrdí, že se sama nabídla, že problém s prezidentskou volbou vysvětlí, ovšem Jacques prý jí řekla, že někdy později
No, já jsem četl to vaše interview a... Nic, už jsem to zapomněl.

LN Já vám teda jednu věc z toho připomenu, když jste zapomněl. Zubová vám prý řekla, že má nádor, a vy jste se dovolával zodpovědnosti k švejnarovské koalici.
My jsme se dohodli, že připravíme otázky pro Zubovou a mám dojem, že tenhle týden nám na ně Olga odpověděla. To už bylo v režii toho mediátora, o kterém tady mluvíte se smíchem.

LN A dozvěděli jste se z odpovědí na vaše otázky něco nového?
Moc ne. My jsme ještě neměli čas o tom diskutovat. Nás tehdy zajímal zdravotní stav Olgy. Ve chvíli, kdy jsem se to dozvěděl, zvedl jsem telefon a zavolal jsem. Ten rozhovor byl zhruba takový, že mi manžel Olgy prásknul telefonem a tím ta komunikace úplně skončila.

LN Teď je to asi potřeba odosobnit. Jak tedy chcete situaci v klubu řešit?
My jsme měli tento týden uzavřené jednání. Nedohodli jsme se na tom místopředsedovi sněmovny a na automatickém nároku na zastoupení ve výborech. Tohle jsem dobře nepochopil. Na jednu stranu nás republiková rada vyzývá, abychom zajistili funkce pro straníky...Chtěli po mně, abych na každém ministerstvu vyjednal aspoň jednu funkci náměstka pro Stranu zelených. Já tomu odporoval. Říkal jsem jim, že tohle je primárně věcí kvalifikace, nikoli zelené knížky. A najednou jsme kritizováni, že chceme ve sněmovně to, co mají ostatní politické strany. Dodnes jsem nepochopil, proč byli proti. Měl jsem to dlouho připravené, měli jsme k tomu podporu obou koaličních partnerů a všech poslanců, chyběla nám jen podpora dvou našich poslankyň...Tím pádem jsme neměli dost hlasů a stáhli jsme to zpátky.

LN Přiznám se, že mě taky překvapila vaše snaha získat post místopředsedkyně sněmovny...
Místopředsedu sněmovny.

LN...a to z jednoho důvodu. Pamatuji se na náš rozhovor o funkcích pro zelené...
Jo, to je teď často citované. Mně už to ocitovalo víc lidí. Předpokládal jsem, že to zmíníte...

LN Aby ne. Mluvil jste tehdy o tom, že nechcete funkci místopředsedy sněmovny, protože nejste v politice proto, abyste se vozili v bavoráku a řídili jednání shora, protože to může dělat stroj...
No co já k tomu dokážu říct. To byl rozhovor někdy v červnu 2006 a tehdy se spekulovalo o tom, jestli já budu místopředsedou sněmovny. Na svém názoru nic neměním. Tohle není nic, co by mě interesovalo. I kdybych nebyl ministrem, netoužil bych být místopředsedou sněmovny. Tehdy jsem navíc měl asi jako jediný z nás šesti nějakou politickou zkušenost a představa, že by někdo z těch pěti řídil sněmovnu, byla jak z jiného světa. Ale od té doby nějaká doba postoupila, skoro dva roky...

LN Co se za ty dva roky změnilo na tom, že funkce místopředsedy sněmovny je dobrá pro to, aby politik vyfasoval bavoráka?
Z mého pohledu se nezměnilo nic. Já bych to nechtěl. Bavoráka jsem dostal po Ambrozkovi, když jsem přišel na ministerstvo, a dal jsem ho pryč. Místo toho jsem si pořídil hybridní auto. Ale jde o to, že Ondřej Liška musel pustit předsedu výboru pro evropské záležitosti. A ukázalo se, že nemáme nikoho, kdo by to dělal za něj. A od ledna jsme vedli diskusi o tom, že vlastně není nikdo, kdo by měl kapacity a zájem pracovat v nějakém dalším výboru.

LN Takže buďto tam není zájem, nebo kapacita.
Tak či tak. Nemáme nikoho, kdo by se před předsednictvím cítil kompetentní převzít roli předsedy výboru pro evropské záležitosti. Všem našim poslancům a poslankyním to bylo nabídnuto, nikdo o to neprojevil zájem a necítí se na to.

LN Zatímco tu sněmovnu může řídit stroj, jak jste říkal.
No...Prostě myslím, že tohle má logiku. A opakuji, že mě by to při vší úctě nebavilo. Ale i když nemáme kapacitu do výborů, nechceme vyklízet pozice. Proč bychom měli jako politická strana vyklízet politické pozice ve sněmovně? Já se jenom snažím vysvětlit, že jsme se zachovali úplně normálně. Jako ostatní politické strany.

LN Ano, tady zazněla klíčová věta.
A pak...Pardon, povídejte.

LN „Zachovali jsme se stejně jako všechny politické strany.“ Strana zelených vždycky říkala: „My budeme jiní než ostatní politické strany.“
Jde o to, v čem. Chytat nás na tom, že...

LN Že chcete funkce jako všechny politické strany...
To ale ta výtka měla přijít v momentě, kdy jsme řekli, že budeme ve vládě a budeme mít ministry. Vždyť jsme říkali, že budeme jiní, tak jací ministři, že jo? Ministři taky jezdí v autech a taky mají ten aparát. Vždyť to je přece blbost, to jiní přeci nebylo míněno tak, že budeme odmítat funkce. Čili tohle je zajímavý dvojí metr na zelené a na ty ostatní.

LN Vy jste to tak sami stavěli. V čem jste jiní?
Myslím, že pořád platí to, že jsme neideologičtí a že děláme věcnou politiku.

LN Obzvláště Zubová s Jakubkovou. Třeba v případě radaru. Ony jsou proti, zatímco Karel Schwarzenberg avizoval, že v případě, že radar neprojde, opustí vládu.
Opatrně. Dokud o té věci nebudu mluvit přímo s Karlem Schwarzenbergem, odmítám to komentovat. Já jsem Karlovi zkoušel volat, ale zatím mi nebral telefon. Asi nemohl. Nebudu spekulovat. Vedení Strany zelených udělalo maximum pro to, abychom v tom udrželi co nejvíc věcnosti. To, že část zelených se rozhodla nečekat a vyskočit z té věcné polohy a odmítnout radar, mě mrzí, ale neznamená to, že by to změnilo můj politický styl.

LN Nicméně se nedá říct, že by v tomto případě vypadala politika Strany zelených věcně.
Já myslím, že to lze říct. To, že se k tomu nějak vyjadřuje republiková rada, má sice nějakou váhu, ale já musím říct, že ta rada přijímá stále a více iracionálních závěrů a usnesení. A je to dáno tím, že tam prostě převažují radikálové a fundamentalisti. To je vážný problém, ale fakticky to neovlivňuje tu naši politiku.

LN Věříte, že o radaru přesvědčíte Zubovou a Jakubkovou?
To já nevím. Myslím si, že spíš ne. Ale to neznamená, že bychom jako strana selhali. Ale uvidíme, jak se ta věc vyvine. Ještě pořád je tady určitý objem informací, které lidé nemají.

LN Pokud bude platit, že Karel Schwarzenberg v případě odmítnutí radaru vládu opustí, budete žádat, aby toto hlasování ve sněmovně bylo pro zelené závazné?
Ne. Myslím, že ne. To přece nemůže být důvod pro to, abychom v této věci svazovali poslance. To ne. A on to takhle určitě ani nemyslel. Byla by to příliš primitivní úvaha. Ne. Takhle jednoduše Karel Schwarzenberg neuvažuje.

LN Poslední věc. Diskutuje se o tom, zda má být nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odvolána. Zelení se vyjádřili k její osobě kriticky. Budete své setrvání ve vládě podmiňovat jejím odvoláním jako kdysi v případě Jiřího Čunka? No, tehdy jsme si na tom vylámali zuby. Takže to byla dobrá lekce. Což nic nemění na našem kritickém postoji.

LN Ale je to tak trošku alibismus, že? Kritický postoj ano, a tím to končí.
Pokládám za poctivé nechat tuhle věc ministru spravedlnosti. On je ten, kdo má navrhnout řešení. Myslím, že kdybych si teď tahal kšandy a říkal, že navrhnu vládě odvolání Renaty Vesecké, bylo by to komické. Podle ústavy to může udělat jen ministr spravedlnosti.

LN Asi se ale můžeme vsadit, jak to dopadne. Podle mě nebude odvolána.
Já si myslím, že bude.

  • 299Diskuse


On-line reportáž

Sledujte volby živě
11:03
„Mohu říct, že vždy volím strany, které zachovávají ústavnost, demokracii a naše ukotvení v Evropě," řekl Drahoš, který do volební místnosti dorazil i se svou manželkou Evou. Jako vždy se prý na volbě shodli. V Lysolajích v pátek zaregistrovali účast přes 50 procent voličů, v celé ČR to bylo podle dosavadních odhadů přibližně 40 procent. Drahoš odhadl volební účast na 60 procent.
10:59
Neobvyklou stížnost na volby musí řešit Krajský úřad v Libereckém kraji. Nespokojený volič na Sychrově na Liberecku se dožadoval dalšího kandidátního lístku. V sadě mu totiž chyběla strana, které se rozhodl dát svůj hlas. Komisi se nepodařilo mu vysvětlit, že dotyčná strana v Libereckém kraji kandidátku nepodala. Voliči v kraji vybírají z 24 kandidátek, v celé zemi je jich ale registrováno ještě o sedm víc.
10:44
K volebním urnám se v Karlovarském kraji dostavily i stovky lidí, kteří vykonávají tresty ve třech věznicích v kraji. Například ve věznici v Kynšperku nad Ohří projevilo zájem zúčastnit se voleb asi 600 z 800 vězňů, kteří mají právo volit. Ve věznici, která je zařízením s ostrahou se středním a vysokým stupněm zabezpečení, se začalo volit v sobotu po 09:00. „V pátek se nevolilo, protože řada vězňů byla na práci. Dnes mají možnost odvolit," řekl jeden z členů volební komise.


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Grafton Recruitment Praha
FINANČNÍ CONTROLER JUNIOR

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz