Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Paroubek drží vládu pod krkem

Česko

Šéf ČSSD se znovu pokusí svrhnout Topolánkovu vládu. Kvůli nedostatku hlasů včera vláda stáhla z hlasování smlouvy o radaru

PRAHA Sociální demokraté chtějí kvůli případu poslance Petra Wolfa svrhnout Topolánkovu vládu. Příští úterý proto ve sněmovně vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.

O svržení vlády se sociální demokraté v minulosti pokusili již čtyřikrát. Vždy neúspěšně. Nyní jsou však jejich šance větší. Minimálně u sedmi poslanců, kteří vládu v minulosti podrželi, si už totiž koalice nemůže být jistá podporou.

Sociální demokraté a komunisté přitom dají dohromady 97 hlasů, a tak jim stačí na svoji stranu přetáhnout jen čtyři další poslance. Předseda ČSSD Jiří Paroubek cítí šanci s hlasováním uspět a netají se tím. „Uvidíme. Podle reakcí některých koaličních poslanců to vypadá, že by to tak dopadnout mohlo. Problémy vládní koalice se hodně nakumulovaly,“ řekl LN.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř tvrdí, že Paroubek jen projevuje aktivitu před víkendovým sjezdem své strany. „Ze strany pana předsedy Paroubka to vnímám jako tradiční předsjezdové harašení,“ říká.

O osudu kabinetu chtějí poslanci ČSSD rozhodovat na mimořádné schůzi, kterou předseda sněmovny svolal na příští úterý. K tomuto kroku je podle Paroubkových slov přiměla pondělní reportáž České televize, podle níž se premiérův poradce Marek Dalík pokusil přesvědčit novináře Dalibora Bártka, aby netočil reportáž o vyšetřování poslance Petra Wolfa, bývalého sociálního demokrata, který nyní často hlasuje s koalicí.

„Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly všechny únosné meze demokratické společnosti. Jsme svědky dalších mafiánských praktik Topolánkovy vlády a jeho spolupracovníků. Jde o netolerovatelné zásahy do nezávislosti médií a nezávislosti policejního šetření,“ zdůvodnil snahy o svržení vlády Paroubek.

Jak úterní hlasování dopadne, lze jen těžko předvídat. Z „váhající“ sedmičky totiž nikdo jasně neřekl, jak se za týden rozhodne.

Asi největší nebezpečí hrozí ODS z vlastních řad. Celkem čtyři poslanci za nejsilnější vládní stranu – Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas – jsou totiž k Topolánkově vládě mimořádně kritičtí a nevylučují, že ji za týden „potopí“.

„Týden je strašně dlouhá doba, mám dost času na přemýšlení,“ řekl LN poslanec ODS Jan Klas. Topolánek ho prý zklamal tím, že „absolutně rezignoval na prosazování programu ODS“ a nechá se vydírat zelenými, tedy stranou, „která má pouhé čtyři poslance“.

Rozptýlit spekulace se nepokusil ani Tlustý. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, a zvlášť ne Lidovým novinám,“ řekl stručně. Podobně neurčitě mluvila i dvojice nezařazených poslanců – Raninec a Schwippel.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

„Pro mě je klíčové vyjádření pana prezidenta. A za druhé to, co by se případně mělo odehrávat den po pádu vlády. Pokud tento scénář neexistuje, aspoň já o něm nevím, tak bych v tuto chvíli pro nedůvěru nehlasoval,“ popsal LN své představy Raninec.

Podobný názor má i Schwippel – i on čeká na případnou reakci Hradu. Také Olga Zubová a Věra Jakubková, které nedávno vedení zelených vyloučilo ze strany, odmítly prozradit, jak budou hlasovat. „K tomu se vyjadřovat nebudeme, na rozhodnutí máme týden,“ odpovídaly rebelky unisono. Tajemný zůstal i bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý: „Není to na pořadu dne. Až to bude aktuální, nějak se rozhodnu.“ Vláda stáhla „radar“ Jedním z náznaků, že vláda teď nemá dostatek hlasů, je fakt, že premiér Topolánek večer stáhl ze sněmovny smlouvy o americké radarové základně v Česku, které se měly dnes projednávat. Topolánek přiznal, že to udělal proto, aby odvrátil nebezpečí zamítnutí těchto smluv. „Chtěli jsme zabránit podobné situaci jako s našimi vojáky v Afghánistánu, kdy vlastně neschválením mise byly ohroženy životy,“ vysvětlil premiér. Vláda slibuje, že se k ratifikaci ještě dostane. Podle Paroubka je to ale jen Topolánkova zdržovací taktika kvůli možnému nevyslovení důvěry.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...